🇨🇿 Legacy požírá Crypto

Charles Hoskinson vyslal důležitou zprávu o stavu kryptoprůmyslu a existenčních hrozbách. Mluvil o Bitcoin ETF, stablecoinech, o tom, jakou moc mají regulované instituce nad blockchainy atd. Konzumní crypto legacy (starý finanční svět)? Nebo je to naopak? Konzumuje legacy kryptoměny? Zvítězí decentralizace nebo spekulace? Témata, která Charles nastínil, rezonují s našimi názory na kryptoprůmysl. Zamysleme se nad tématem.

Kdo koho konzumuje?

Kryptoměny, zejména Bitcoin, měly nahradit fiat měny. Ale to se neděje.

Stablecoiny zabírají pouze 10 % tržní kapitalizace všech kryptoměn. Přesto zhruba 70 % všech transakcí na blockchainech zahrnuje stablecoiny. Dominují stabilnícoiny kryté USD, tedy USDT a USDC.

Drtivá většina lidí drží kryptoměny prostřednictvím zhruba 10 regulovaných institucí. Obyčejní lidé na centralizovaných burzách. Instituce využívají několik správců.

Zhruba 500 milionů lidí drží kryptoměny. Odhaduje se, že pouze 2 % držitelů kryptoměn používá hardwarovou peněženku (10 milionů). Zhruba jen 5 % lidí drží majetek ve svých peněženkách (25 milionů).

Zatímco velké centralizované burzy hlásí nárůst počtu uživatelů o desítky milionů každý rok, existuje jen asi 45 milionů bitcoinových adres, které drží BTC. Většina lidí se svými peněženkami drží BTC na více adresách. Odhaduji, že je jen něco mezi 4-10M samosprávců. Tomu odpovídá i počet prodaných HW peněženek.

Výsledkem schváleného bitcoinového ETF je, že několik regulovaných institucí může držet značné množství BTC coinů v krátké době. Vyhradili si právo rozhodnout, který řetěz bude ten ‚správný‘ během forku.

Charles uvedl příklad. Instituce budou držet BTC A a BTC B po forku. Rozhodnou, které mince si ponechají a které vysypou na trh. Pokud se rozhodnou držet BTC B, BTC A začne rychle ztrácet tržní hodnotu. Jak na to těžaři zareagují? Ekonomické pobídky je přinutí těžit BTC B, protože získají více odměn. Je to tak jednoduché.

Silnou rozhodovací moc mají také burzy ohledně toho jakou BTC fork oni budou považovat za pravý.

Tímto způsobem instituce přebírají moc nad infrastrukturou.

Zdá se, že lidé nemají zájem si kontrolu ponechat. Lidé by nemuseli držet crypto asset na burzách, čímž by oslabili jejich pozici. Proti nákupu mincí institucemi však obrana neexistuje. Naopak, lidé tomu dokonce tleskají.

Dodejme, že instituce drží značné množství akcií ve všech velkých těžařských společnostech. Dva dominantní bitcoinové pooly produkují více než 50 % bloků. Raději spolupracují pouze s velkými těžaři, od kterých vyžadují KYC.

Těžba BTC je z velké části regulovaný byznys.

Většina uživatelů DeFi preferuje stabilní coiny USDT a USDC kryté USD před algoritmickými. V důsledku toho jsou společnosti Tether a Circle rizikem pro sektor DeFi. Pokud tyto společnosti zkolabují a stablecoiny ztratí svůj fix (peg), mnoho služeb DeFi by mohlo zkolabovat. Pokud regulační orgány požadují KYC/AML pro všechny uživatele těchto stablecoinů, může to ovlivnit služby DeFi.

V případě forku Ethereum se společnosti Tether a Circle mohou rozhodnout, který řetězec je „správný“. Po forku budou stablecoiny jak na řetězci A, tak na řetězci B, ale jeden z nich si peg ponechá, zatímco druhý o něj přijde. Tým ani komunita nemají kontrolu nad tím, který řetězec preferovat. Budou nuceni se přizpůsobit z ekonomických důvodů.

Kdo koho pojídá?

Většina transakcí zahrnuje stablecoiny. Drtivou většinu mincí drží zhruba 10 regulovaných institucí. Těžba BTC je regulovaný byznys. V případě bitcoinového forku se instituce nabízející ETF rozhodnou, jaký je ten pravý Bitcoin. O něčem podobném se v případě forku Ethereum rozhodnou emitenti stabilních coinů krytých USD.

Můžeme konstatovat, že oba dominantní projekty byly sežrány Legacy.

Bitcoin není pro banky hrozba, ale možnost ja vydělat na poplatcích. Bitcoin ETF je cesta jak získat kontrolu nad infrastrukturu i týmem. Některé instituce se rozhodli že budou dotovat vývojáře, za což si v podstatě koupí jejich loajalitu. Ethereum není hrozba pro bankovní služby, neboť adopce je velmi nízká.

Můžete namítnout, že je to příliš temný scénář a že se nakonec lidé rozhodnou správně. Není tomu tak. Lidé se chovají jako ovce a lační po zisku. O nic jiného se nestarají. Čest a sláva těm, kteří preferují decentralizaci před svým ziskem.

Crypto nevyhrává, protože lidé nechtějí vyhrávat

Charles pojmenoval důvody současného stavu. Rostoucí čísla je jediná věc, kterou lidé o kryptoměny zajímají. Všechno ostatní je vedlejší.

Lidé vidí krypto jako investici. Většina influencerů jsou TA mágové slibující do budoucna vysoké zisky. Řada z nich mluví o projektech, of kterých dostávají zaplaceno nebo do nich sami investovali. Krypto media a analytické společnosti se většinou chovají jako influenceři. Nikoho nezajímají principy a Satoshiho vize. Peníze řídí mediální obraz krypto scény.

TPS, TVL, grafy, airdropy a farmaření jsou důležitější než decentralizace a technologický pokrok.

V očekávání zisku lidé přehlížejí problémy. Blockchainové projekty mají mnoho problémů, které brání přijetí. Jsou to klesající decentralizace, vysoké a nepředvídatelné poplatky, neúspěšné transakce, restarty blockchainu, administrátorské klíče, četné hacky v DeFi, vydrancované peněženky, neochota používat vlastní peněženky, podvody všeho druhu atd.

Tradiční finanční svět žere kryptoměny a většina lidí tomu tleská. Charles má pravdu, že tržní kapitalizace je pro většinu lidí důkazem úspěchu.

Proč by lidé měli pochybovat o decentralizaci Bitcoinu, když nejvyšší tržní kapitalizace je jasným důkazem nejlepší existující technologie? Proč by lidé měli pochybovat o velkém počtu hacků v ekosystému Ethereum, Lido a neúspěšných transakcích, když má nejvyšší TVL? Proč pochybovat o decentralizaci a restartech Solana, když má nejvyšší TPS?

Proč lidé drží BTC na burzách a ani se nepoučí z pádu FTX? Jedním z důvodů jsou vysoké poplatky za L1 a pomalé vypořádání, pokud je Bitcoin ucpaný. To se děje na býčím trhu (i dnes kvůli mánii kolem Ordinals a BRC-20). Lidé nejsou ochotni platit desítky USD za transakci, jejíž vyřízení může trvat dny. Pokud je cílem prodat BTC včas, je prostě výhodnější nechat coiny na burze.

Toto chování poškozuje nejen použití Lightning Network, ale i DeFi v případě SC platforem.

Kryptoprůmysl nepřišel s řešením tohoto jevu. Mnoho lidí očekávalo, že krachy burz naučí lidi používat sebesprávu, ale to se neděje.

My musíme být schopen pojmenovat problémy a řešit je. Nízká škálovatelnost je jedním z těchto problémů. Bitcoinová komunita očekává, že si lidé zvyknou na vysoké poplatky a ochotně je zaplatí. Je čas přiznat, že je to falešný příběh.

Podobných falešných narativů bychom našli mnoho. Pokud přes dekádu marně čekáme na vyšší adopci, asi není něco v pořádku. Něco se musí změnit.

Lidé si zvolili cestu zisku a nezajímají se o decentralizaci, principy a snahy legacy systému o kontrolu kryptoměn. Toto chování je logické, ale nemělo by zastavit snahy držet se zásad a budovat decentralizované technologie.

USD nebo algoritmické stablecoiny?

O tom, jak lidé chápou decentralizaci, hovoří preference stablecoinů. Lidé preferují stabilní coiny kryté USD, i když vyžadují regulovanou třetí stranu, aby držela USD na bankovním účtu. USDC a USDT lze razit pouze v případě, že existuje podkladové aktivum stejné hodnoty. Nemusí se nutně jednat pouze o fiat měny v poměru 1:1, ale i o další finanční aktiva.

Lidé preferují řešení, které vyžaduje třetí stranu, tedy regulovaného custodiana, i když je možné vytvořit algoritmický stablecoin, který se obejde i bez něj.

Algoritmický stablecoin využívá volatilní kryptoměnu jako podkladové aktivum a razí (a spaluje) stablecoin proti němu v určitém bezpečném poměru. Toto řešení funguje zcela decentralizovaně a vyžaduje pouze spolehlivou službu Oracle. V procesu není žádný centralizovaný subjekt, který by mohl nějak podvádět nebo zkrachovat.

Kryptoprůmysl je v podstatě o snaze nahradit prostředníky zdrojovým kódem. Pamatuji si, jak lidé říkali „Nedůvěřuj, prověřuj“. Co se změnilo v tom, že lidé chtějí důvěřovat Tether a Circle namísto chytré smlouvy, kterou lze auditovat a otestovat časem?

Podle našeho názoru potřebuje Cardano pro příští býčí trh stablecoiny kryté USD. Z dlouhodobého hlediska však Cardano na nich nesmí zůstat závislý. Lidé by měli preferovat algoritmické stablecoiny, které budou časem ověřeny. To může trvat několik let. Proto v počáteční fázi potřebujeme centralizovanější formu.

DJED funguje dobře a přežil medvědí trh. Během určitého období nebylo možné razit nové tokeny, ale to bylo v souladu s očekávaným chováním protokolu.

Nečekejme, že lidé začnou platit volatilními coiny, které považují za investici. V praxi vidíme, že lidé vyžadují mnohem větší stabilitu, aby mohli používat kryptoaktiva jako prostředek směny. Platbu kryptografickým aktivem, která vám vydělala 10x na býčím trhu, lze považovat pouze za ziskovou realizaci zisku. To je něco jiného než prostředek směny, který jste ochotni kdykoli utratit.

Použití stablecoinů jasně ukazuje směr, kterým se musíme vydat. Chování lidí je jednoznačné. Respektujme poptávku. Využijme této příležitosti ke zvýšení adopce.

Největší problém pro adopci

Největší překážkou pro přijetí technologie blockchain je myšlení a očekávání lidí.

Bohužel netuším, jak to změnit.

Na býčím trhu budou všichni jásat a nadšeně vybírat zisky. Spekulace na schválení Ethereum ETF spustí poptávku po ETH. Všichni budou nakupovat jako šílení. Jakmile bude tržní hodnota Bitcoinu tak velká, že se růst výrazně zpomalí, instituce začnou spekulovat na další aktiva. Instituce nebudou držet něco, co neroste, když mohou pumpovat něco podobného, co poroste.

Je naivní si myslet, že instituce napumpují jedno aktivum a druhého si nevšímají. Chamtivost je nekonečná. Radost z rostoucího bohatství pochopitelná.

Je potřeba přestat vidět krypto jako pouhou spekulaci a začít vidět výhody decentralizace. Většina uživatelů nemusí nutně držet volatilní mince. Stačí jim používat stablecoiny a DeFi, které by jim měly zajistit stabilní ekonomické prostředí s výhodami decentralizace.

Důležité je vzdělání a snaha najít místa, kde má decentralizace smysl. Takových míst může přibývat díky snaze oslabit pozici dominantních subjektů, ať už se jedná o IT giganty, instituce nebo třeba státy.

Přijít do kryptoměn kvůli spekulacím je spravedlivé a logické, ale lidé musí zůstat kvůli decentralizaci a principům. Spekulanti se musí stát uživateli a obhájci.

Zabijáckými aplikacemi kryptoměn jsou stablecoiny a DeFi.

Algoritmické stablecoiny by měly časem nahradit ty kryté USD. DeFi musí vyzrát a z pohledu uživatelů se co nejvíce podobat bankovním službám. Jediným rozdílem musí být decentralizace. Ohledně poplatků, spolehlivosti, bezpečnosti a hlavně finanční stability to musí být stejné.

Blockchain může dát světu víc než jen HODL coiny. Toto odvětví může dát světu důvěryhodnou vrstvu internetu. Alternativní bankovní služby jsou pouze jedním z možných využití.

Závěr

Cardano by měl zůstat na své cestě a nepodléhat falešným narativům. Nemá smysl v něčem dohánět jiné projekty, protože Cardano je postaveno na správných principech. Musíme se držet zásad, i když Cardano ETF jednoho dne uvidíme. Žádné krypto aktivum, včetně Cardana, nemá šanci stát se imunní vůči spekulantům. Je to v pořádku. Přijměme to a pokračujme v budování. Hledejme způsoby, jak udržet infrastrukturu za všech okolností decentralizovanou.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/legacy-is-eating-crypto