🇨🇿 Pochopení Benefitů Decentralizace - Část II

V prvním díle jsme si vysvětlili největší výhody decentralizace. V tomto článku se budeme zabývat tím, proč je adopce technologie blockchain nižší, než se očekávalo a zda jsou popsané výhody přínosné pro běžné lidi. Ve stejném pořadí projdeme všechny výhody, které jsme uvedli v předešlém článku.

Samospráva A Peer-To-Peer Interakce

Úspěch každého blockchainu závisí na tom, zda se lidé naučí používat self-custody peněženky. Technologie blockchain má smysl pouze v případě že se lidé nebudou spoléhat na centralizované custodial peněženky. Níže si vysvětlíme proč.

Pokud lidé nebudou mít zájem o self-custody, dá se to v podstatě interpretovat tak že oni nemají zájem ani o blockchain a potažmo DeFi služby.

Lidé se bohužel obávají samosprávy majetku. Je to pro ně příliš velká zodpovědnost. Je snadné udělat chybu a ztratit svůj majetek navždy. Chybu nelze nijak opravit a aktiva obnovit.

Používání blockchainových peněženek je složité. Kopírování blockchainových adres je riskantní.

Když lidé chtějí poslat větší částku, většinou pošlou menší částku předem. Následně větší množství. Nejen nováčci, ale i zkušení uživatelé to stále musí dělat tímto způsobem.

Hodnota BTC je držena na 44 milionech blockchainových adres. Každý, kdo drží BTC ve své peněžence, obvykle používá více adres. Dále jsou zahrnuty adresy směnáren a dalších služeb, takže držitelů vlastní správy je málo. Odhaduje se, že se bude pohybovat v řádech milionů, což koreluje s počtem prodaných HW peněženek (mnozí samoobslužní uživatelé vlastní více HW peněženek).

Populární peněženku Metamask, která je využívána pro služby DeFi nejen na platformě Ethereum, si stáhlo více než 22 milionů uživatelů (údaje hlášeny v srpnu 2023). Uživatelé DeFi mohou být ve stejném množství nebo jen o něco větší než držitelé BTC.

Odhaduje se, že kryptoměny vlastní zhruba 550 milionů lidí na planetě. Pouze asi 2–5 % těchto lidí drží majetek ve vlastní úschově.

Bez vlastní správy není možná interakce typu peer-to-peer (P2P) mezi uživateli. Lidé držící aktiva na centralizovaných burzách blockchain nepoužívají, ale ani služby Lightning Network nebo DeFi.

Pokud neroste počet uživatelů, neroste ani síťový efekt. Pro nováčky musí být atraktivní možnost interakce s ostatními.

Sociální sítě jsou úspěšné díky síťovému efektu. Je to trochu vejco-slepičí problém. Blockchain a všechny další služby na něm postavené potřebují uživatele, aby přicházelo více uživatelů. Jak na blockchain dostat uživatele?

Největším přínosem blockchainu je vlastní úschova, kterou je však vzhledem ke zmíněným rizikům a nedostatkům obtížné osvojit. To, co mnoho lidí považuje za největší přínos blockchainu, není pro většinu populace atraktivní.

Lidé, kteří vlastní majetek, o něj logicky nechtějí přijít hloupou chybou. Argument „BTC nemůže být nikdy zabaven třetí stranou“ nepřesvědčí lidi, aby používali Bitcoin, pokud se bojí, že by svou vinou mohli o coiny přijít.

Pokud lidé ani nedrží BTC, nečekejme, že snahy o tokenizaci reálných aktiv uspějí. Ti, kteří se o to pokoušejí, čelí stejnému problému, tedy strachu lidí z používání nových technologií.

Výjimkou jsou tokenizované dolary, které jsou nuceni používat lidé z rozvojových zemí. Mohou však využívat centralizované burzy. Burzy, ale i tradiční společnosti jako PayPal vidí potenciál a snaží se integrovat tokeny na blockchainu do svých centralizovaných řešení.

Pro část populace budou vhodným řešením úschovné peněženky. Otázkou je, co to znamená pro přijetí služeb DeFi a dlouhodobou ekonomickou udržitelnost a bezpečnost blockchainů.

Pokud chceme, aby lidé používali vlastní peněženky, je nutné vylepšit uživatelské rozhraní. Potřebujeme nahradit blockchainové adresy něčím jednoduchým, jako jsou jména nebo telefonní čísla. Musíme vymyslet, jak lidem zabránit v tom, aby dělali hloupé chyby, nebo jak „obnovit“ majetek zaslaný na špatnou/neexistující adresu. Vím, že to v tuto chvíli vypadá jako nepřekonatelné problémy.

Kontrola je dána zpět do rukou lidí

Říká se, že kryptoměny vrátí moc zpět do rukou lidí. Největší argument pro existenci Bitcoinu je ten, že vytvoříme nestátní peníze. V případě Cardana prý vybudujeme alternativní finanční služby.

Nyní víme, že to lidi nezajímá. Nebo alespoň ne teď.

Převzít moc do vlastních rukou znamená přestat používat peníze nebo finanční služby, na které jsme všichni zvyklí. Síťový efekt, ale také spolehlivost a uživatelská přívětivost stávajících služeb je vysoká.

S trochou nadsázky se dá říci, že self-custody je to jediné, co na blockchainu funguje perfektně (zapomeňme na chvíli uživatelské rozhraní). Blockchainové sítě ale neškálují dobře. Platby jsou pomalé a drahé. Místní bankovní převod v pracovní dny je v mnoha zemích okamžitý, spolehlivý a zdarma.

Blockchain může soutěžit v případě přeshraničních transakcí. Většina lidí to však nepotřebuje.

Pokud lidé důvěřují institucím daného státu, nemají potřebu se od nich distancovat ani hledat alternativy. Je potřeba si to uvědomit. Většina lidí nevidí rozdíl mezi vlastní správou a penězi uloženými na bankovním účtu.

Pokud si jako zaměstnanec vyděláváte normálním způsobem, nevěnujete se nějakému stinnému byznysu a nakupujete normální věci v obchodě, můžete si být téměř jisti, že nebudete mít problémy s utrácením peněz. To platí pro většinu populace ve vyspělých zemích.

Nahrazení fiat peněz kryptoměnami je dalším silným argumentem kryptokomunity. Pro většinu lidí je těžké to pochopit. Volatilita je problém sám o sobě, kvůli kterému většina lidí ráda používá relativně stabilní fiat měny.

S výměnou centrálních bank je spojeno mnoho dalších otázek, na které odborníci nemají odpovědi. Co se například stane bez možnosti tisknout peníze, když přijde krize? Některé bitcoinery nabízejí některé anarchokapitalistické odpovědi. To je pro většinu lidí na planetě nepřijatelné.

Zjišťujeme, že blockchain se uplatní hlavně tam, kde neexistuje spolehlivá finanční infrastruktura nebo dokonce tam, kde státy nedělají svou práci dobře. Tedy v rozvojových zemích.

V první části jsem psal, že blockchain vrací lidem jejich právo na soukromí, zajišťuje férovost, je transparentní a zajišťuje neměnnost pravidel. Všechny tyto věci lidé očekávají od stávajícího systému. Pokud mají pocit, že systém funguje tak, jak očekávají, nemají důvod hledat alternativy.

Lidé spojují použití alternativního systému postaveného na nové technologii s rizikem. Lidé nebudou riskovat, pokud se necítí ohroženi nebo podvedeni.

K přijetí blockchainu nemusí dojít náhlým nahrazením jednoho systému jiným. S velkou pravděpodobností půjde o velmi pozvolný proces trvající několik desetiletí. Lidé budou pomalu integrovat blockchain do stávající infrastruktury v místech, kde to dává smysl. Kryptokomunita může být v některých případech před mainstreamem v adopci.

Věřím, že vrátit moc zpět do rukou lidí se může stát, ale neočekávám, že to bude tak snadné jako nahrazení fiat měn bitcoiny. Většina populace si takovou změnu nepřeje, bojí se jí, nejsme na ni technologicky připraveni a vážná debata o ekonomických dopadech ještě ani nezačala.

Decentralizované aplikace

Pokud uspěje koncept decentralizace, budou se dařit i SC platgormám. Jinými slovy, pokud si lidé zvyknou na self-custody peněženky, dalším logickým krokem je použití sítí L2 a DeFi.

Je nutné udělat první krok, abyste mohli udělat druhý. Z výše uvedeného je zřejmé, že jsme ještě neudělali první krok. Nečekejme, že DeFi bude úspěšnější než HODL.

Peníze jsou o finančních službách. Finanční služby jsou o vzájemné interakci mezi uživateli. Blockchain průmysl není z mého pohledu o HODL, ale o finanční interakci.

Myslím, že DeFi je velmi dobrý důvod pro self-custody. Pokud držíte aktiva na centralizované burze, nemůžete použít jejich hodnotu k získání extra výnosu (ačkoli je možné stakovat PoS coiny).

Velký počet stažených peněženek Metamask v poměru k držitelům BTC naznačuje, že se sektoru DeFi daří.

Služby DeFi musí být více integrovány s tradičními financemi. Musí v nich být více kapitálu. To se pravděpodobně stane. Banky zkoumají služby DeFi a mají zájem o tokenizaci. Dříve nebo později některé velké banky tokenizují nejen fiat peníze, ale také akcie a další finanční aktiva a k obchodování se použijí DEXy.

Lidé se někdy ptají, jaký skutečný problém blockchain vyřešil. Myslím, že odpovědi na tuto otázku přijdou z druhých vrstev a DeFi.

Samospráva aktiv je vlastnost, která sama o sobě není přímo užitečná pro masy. Interakce je užitečná. To, co musí DeFi poskytnout, je spolehlivost a užitečné finanční služby namísto zbytečného farmaření. K tomu dojde pouze prostřednictvím růstu uživatelů a kapitálu.

DeFi uspěje pouze tehdy, pokud bude mít blockchain půjčka oproti běžné bankovní půjčce nějaké výhody. Výhodou nesmí být (pouze) self-custody, soukromí, transparentnost, férovost a věci, které masy příliš neocení. Výhody musí být ekonomické, tedy výhodnější podmínky.

Toho lze dosáhnout vyšší efektivitou automatizovaných služeb. Tím se dostáváme k dalším částem.

Globální všudypřítomnost a odolnost

Blockchain se nestará o to, kdo jsou jeho uživatelé, a nevybírá si je. Nerozlišuje mezi národnostmi. To je obrovská výhoda.

Pro banky je například nevýhodné (to znamená nákladné a riskantní) otevírat pobočky pro chudé lidi v rozvojových zemích. Službě DeFi nebo druhé vrstvě na blockchainu je to jedno. Blockchain dokáže propojit celý svět. Tokenizované dolary nebo DEX na Cardano mohou používat chudí i bohatí.

Přeshraniční platby mohou být levné, rychlé a spolehlivé. S rozvojem decentralizované identity, Oracle a dalších služeb vznikne jednotná globální infrastruktura, kterou budou provozovat především bohatší lidé ze Západu, ale kterou mohou využívat chudí lidé v rozvojových zemích.

Finanční služby, zejména mikropůjčky, mohou být zpřístupněny lidem z rozvojových zemí, kteří takovou příležitost nikdy předtím neměli.

Globální všudypřítomnost je nástroj, kterému lidé rozumí a může být motivován k používání self-custody peněženek.

Je však nutné si uvědomit, že v rozvojových zemích je menší vzdělání, horší přístup k internetu, lidé mají méně kapitálu, často nemají občanský průkaz atd. Ani v místech, kde blockchain dává největší smysl, nebude adopce rychlá. Je třeba řešit mnoho problémů.

Důležitá je motivace. Lidé ze Západu nemusí nic měnit, pokud jsou spokojeni se službami, které mohou využívat. Lidé z rozvojových zemí na tom nejsou tak dobře a blockchain je pro ně především nadějí na změnu k lepšímu.

Rychlé globální vypořádání a efektivita

Blockchain uspěje, pokud zefektivní stávající procesy.

Internet uspěl ze stejného důvodu. Zefektivnil přístup k informacím, zrychlil některé procesy a zlevnil některé služby.

Dnes jsou přeshraniční transakce pomalé, drahé a náchylné k chybám. Transakci totiž zpracovává několik institucí.

Cardano pošle jakoukoli částku z Číny do Afriky nebo Ameriky za pár sekund a desetinu dolaru. Začít pro tuto službu používat blockchain dává ekonomický smysl. Nejen pro peníze, ale v podstatě pro tokenizaci veškerých finančních asetů.

V této úvaze lze pokračovat. Je možné zefektivnit finanční operace a nahradit staré papírování prostřednictvím realizace chytrých kontraktů? Samozřejmě, že ano.

Je možné snížit zpoždění a odstranit tření v systému. Automatizované procesy zvyšují spolehlivost a jsou méně náchylné k chybám. Obvykle je levnější platit za výpočetní výkon než za lidskou práci. Pokud je něco efektivnější, může to být pro koncového uživatele levnější. To je důvod používání DeFi a zároveň šance na adopci.

Aby bylo možné stavět nad blockchainy a využít jeho potenciál, je nutné technologii nadále zlepšovat. Největší překážkou přijetí je nízká škálovatelnost a technologická nevyspělost L2.

Jakkoli se potenciál zdá obrovský, bez škálovatelnosti prvních vrstev je tato technologie pro masy téměř nepoužitelná.

V tomto ohledu je očekávání kryptokomunity daleko před připraveností technologie. Lidé chtějí vidět vyšší přijetí a řešení skutečných problémů a neuvědomují si, že je ještě příliš brzy na to, aby lidé a podniky začali denně používat blockchain.

Nestálé poplatky a přetížené sítě brání skutečnému využití. Přestože je decentralizace to nejdůležitější, o čem bychom měli mluvit, z praktického hlediska je to škálovatelnost.

Pokud je blockchain špatně decentralizovaný a neškáluje, není pro podnikání zajímavý. Pokud je dobře decentralizovaný, ale neškáluje, může být atraktivní pro komunitu, ale nepoužitelný pro masy.

Pro přijetí jsou nejlépe připraveny ty blockchainy, jejichž týmy preferovaly škálovatelnost před decentralizací. Například Solana a Avalanche.

Pro podniky má smysl stavět na těchto blockchainech, protože je nezajímá decentralizace. Zabývají se především utilitami. Myslí si, že budoucí uživatelé nebude decentralizace zajímat, takže ji mohou také přehlédnout. Mohou mít pravdu. Je těžké předpovídat budoucnost.

V ideálním případě bychom měli decentralizovaný a zároveň dobře škálovatelný blockchain. Ti, kteří si uvědomují důležitost self-custody a nevýhody spojené s třetími stranami, by s takovou sítí byli spokojeni a zároveň by umožnila masovou adopci v tomto desetiletí.

Realita je bohužel jiná. Bude trvat minimálně dalších 5-10 let, než taková síť bude existovat. Samozřejmě můžeme polemizovat o tom, co je to kvalitní decentralizace. To však není tématem článku.

Osobně věřím, že decentralizace je alfou a omegou tohoto odvětví. Centralizace vždy vedla k problémům, které chce toto odvětví řešit a zlepšovat. V praxi však vidíme, že ani Bitcoinová komunita není tak nakloněna zlepšování decentralizace (ve víře že Bitcoin je nejvíce decentralizovaný a zabezpečený blockchain a nic lepšího nemůže vzniknout). Primárním zájmem většiny držitelů je schválení spotových ETF.

Bude téma decentralzace v budoucnosti v záři reflektorů a bude probíhat seriózní debata na toto téma? Nevíme.

Důvěra

V prvním díle jsme psali, že technologie blockchain může změnit fungování důvěry ve vztahu mezi lidmi i ve vztahu mezi lidmi a institucemi.

To se stane pouze v případě, že lidé budou technologii blockchain důvěřovat a naučí se ji používat. To je obrovská výzva. Neumím si představit nic těžšího, než změnit fungování důvěry ve společnosti.

Lidé, kteří investují do kryptoaktiv a drží je v úschovných peněženkách, blockchain nepoužívají. Pravděpodobně věří, že tato technologie má potenciál, protože na ni vsadili své jmění. Této technologii však nerozumí nebo jí nedůvěřují natolik, aby mohli používat vlastní peněženku.

Úspěch se však nikdy nedostaví bez uživatelů blockchainu. Pokud budou lidé pouze spekulovat, dočkáme se jen částečného využití. Krypto bude atraktivní pro technologické nadšence, menšiny na hranici zákona a některé instituce, které zefektivní některé procesy.

Důvěra v technologii blockchain je složitá záležitost. Přijmout krypto projekt znamená vybrat si síť nebo více sítí, konkrétní službu, ekonomický model nebo se možná stát členem komunity (nebo více komunit).

Důvěru v blockchain snižuje toxicita mezi komunitami, tribalismus, podvody, krádeže, hacky v DeFi, lži, nejasné zákony, zkorumpovaná média, a obtížnost orientace ve složitých tématech. Na jakékoli téma by se dalo mluvit hodiny.

S přijetím internetu to bylo snadné, protože z pohledu uživatelů existovala pouze jedna síť. Jediným problémem bylo pomalé stahování dat, ale to se postupně zlepšovalo. Postupně vznikaly nové služby, které si našly své uživatele.

Blockchain průmysl by se dal popsat jako bitva malých skupin. Jednotlivé komunity (ať už větší či menší) se snaží propagovat svůj vybraný blockchain a myslí si, že právě ta jejich bude tou vyvolenou a stane se páteří světa.

Je to jako když se 10 trpaslíků pere mezi sebou a dalších milion se na to dívá, nebo je to vůbec nezajímá.

Ani odborníci nemají šanci se v tomto vysoce rozmanitém a perspektivním odvětví zorientovat a předvídat budoucí vývoj. Jakou šanci mají nováčci?

V prvních dnech nikdo nedokázal odhadnout dopad internetu na společnost, jeho budoucí využití, počet služeb nebo počet odvětví, která budou narušena. Myslí si někdo, že to v případě blockchainu dokáže?

Dokážu si představit desítky diametrálně odlišných scénářů a nedokázal bych si vybrat jeden na který bych si vsadil.

Závěr

Technologický pokrok, který blockchain průmysl každoročně dosahuje, je ohromující. To je pozitivní, protože ani jeden projekt není v tuto chvíli připraven na mainstream a ještě dlouho nebude. Cardano má šanci uspět, protože tým IOG je jedním z největších a nejzkušenějších týmů v oboru. Komunita se stará o decentralizaci. Existuje plán škálovatelnosti. Druhá vrstva se staví. DeFi zažívá boom.

To však k úspěchu nestačí. Cardano není internet. V oboru je obrovská konkurence. Nelze říci, jaké současné nebo budoucí rysy nebo okolnosti rozhodnou o osudu jakéhokoli projektu.

V každém ekosystému můžeme pozorovat vývoj zajímavých technologií a snahu uspět. Vytrvávat v budování a včas reagovat na potřeby trhu nebo uživatelů je pravděpodobně tou nejlepší radou, kterou lze komunitám dát.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/understanding-the-benefits-of-decentralization-part-ii