Shelley у бойовому режимі

Переклад з англійської статті, написаної the Cardano Foundation Shelley is delivered

Блокчейн Cardano в 2017 році почався одночасно з релізу мережі Byron, запуском розрахункового шару Cardano і появою основою валюти мережі ADA.

На відміну від цього, довгоочікуваний перехід до епохи Shelley являє собою поступове розгортання, що включає роки закулісної роботи, майже 80 рецензованих дослідницьких робіт і численних ітерацій тестової мережі.

Версія Shelley в основній мережі буде розгортатися сьогодні після хардфорка в блокчейні Cardano. Цей перехід являє собою серйозне зрушення у стані мережі Cardano, який надалі визначатиметься децентралізацією та делегуванням до настання нашої наступної віхи можливостей, які принесуть смарт-контракти.

Ця стаття є першою в серії матеріалів, - як письмових , так і візуальних, - в якій ми будемо вивчати різні аспекти розгортання Shelley. Тут ми представимо огляд Shelley на високому рівні, пояснимо її вплив на мережу Cardano і обговоримо, яке це має значення для власників токенів в екосистемі Cardano.

Що являє собою Shelley?

Протокол Cardano призначений стати чимось більшим, ніж просто бухгалтерською книгою, і запуск Shelley - це наступний крок у трансформації Cardano в соціальну та фінансову операційну систему майбутнього.

Найзначнішою зміною, яка виникне в результаті розгортання Shelley, стане децентралізація блокчейна Cardano. Після запуску Shelley мережа Cardano буде в 50-100 разів більш децентралізованою, ніж інші провідні блокчейн мережі, з майже 1000 стейк пулами, що грають активну роль в консенсусі і управлінні, - нарешті, право голосу буде передано в руки спільноти.

Shelley також сповістить про початок винагород за делегування і запуску стейк пулів в основній мережі. Власники ADA вперше зможуть делегувати свої токени в пул, отримуючи пасивну винагороду за участь в консенсусі блокчейна Cardano - грунтуючись на понятті доказу ставки (PoS).

Як Cardano перейде від епохи Byron до епохи Shelley?

Перехід від епохи Byron до епохи Shelley відбуватиметься за допомогою комбінатора хардфорка IOHK, інструменту, який дозволяє здійснити послідовну комбінацію двох базових протоколів Cardano.

На перший погляд для більш широких мас, це гладкий і легкий процес. Однак, на практиці перехід до Shelley вимагає переходу від старої версії протоколу консенсусу Cardano Ouroboros до більш нової версії - від Ouroboros BFT до Ouroboros Praos.

Цей високотехнологічний процес, описаний провідним технічним архітектором IOHK Duncan Coutts (Дунканом Куттсом) з девізом “Haskell програмування як вільне сходження", є одним з найбільш значних подій, що відбуваються на будь-якому блокчейні на сьогоднішній день.

Протягом усього цього процесу комбінатор хардфорка та інші дискретні модулі працювали в тіні, щоб забезпечити впорядкований перехід від епохи Byron до Shelley.

У зв’язку з цим, незважаючи на те, що цей перехід дійсно є хардфорком, багато власників токенів спільноти Cardano не знатимуть про масштаби змін, що відбуваються в Cardano. Проте, в залежності від ролі власників токенов, для них будуть внесені деякі практичні зміни, і ми розглянемо їх нижче.

Що означає Shelley для розробників?

Для спільноти розробників Shelley представляє нові захоплюючі можливості взяти участь у розробці Cardano. Основна увага буде зосереджена на делегуванні, а саме на створенні та запуску пулів, реєстрації ключів для делегування та інших операціях стейк пулів.

Однак Shelley також створює основу для повністю розподіленої і масштабованої мережі Cardano, яка відкриє нові можливості для створення і розгортання децентралізованих додатків (DApps), і розробники можуть підготуватися до появи DApps, запустивши ноду вже зараз.

Розробники також можуть розгорнути інструменти моніторингу вузлів Cardano, такі як Prometheus і набір метричних аналітик і візуалізацій з відкритим вихідним кодом Grafana. Ці панелі моніторингу полегшують вивчення статистики стейк пулу і продуктивності мережі.

Що означає Shelley для операторів стейк пулів?

Оператори стейк пулів, які брали участь у стимульованій тестовій мережі, тепер будуть зобов’язані розгорнути свої пули в Shelley в основній мережі. Для цього операторам пулів потрібно перереєструвати свій пул після хардфорка. Фонд Cardano і спільнота амбасадорів Cardano будуть готові надати допомогу в цьому переході.

Для інших зацікавлених операторів стейк пулів, які знаходяться в стадії очікування, хардфорк Shelley дозволить запустити пул і залучити власників ADA до процесу делегування. Останні новини про ставки та делегування можна знайти на форумі Cardano. Детальніше про проектну специфікацію делегування та стимулювання читайте тут.

Що означає Shelley для власників ADA?

Shelley буде в значній мірі технологічним процесом для багатьох учасників нашої екосистеми, включаючи власників ADA.

Якщо ви використовуєте гаманець Daedalus, вам потрібно буде оновити версію вашого програмного забезпечення за фактом релізу. Більш того, поточна версія гаманця Daedalus, сумісна з тестовою мережею Shelley, версії 1.1.0-STN1, буде дублюючою, і користувачам доведеться завантажити гаманець з підтримкою Shelley в основній мережі, зручно маркований зеленим кольором, щоб позначити його робочий статус.

Якщо ви зацікавлені в делегуванні своїх токенів, що ми і рекомендуємо робити всім власникам ADA, то вам слід вивчити калькулятор винагород за делегування Staking Rewards Calculator на Cardano.org. Тут ви зможете оцінити свої щорічні винагороди за делегування токенів.

Вивчіть документацію Shelley

Якщо ви є розробником, оператором стейк пулу або просто проявляєте загальний інтерес до бекенд-реалізації Shelley, ми запрошуємо вас ознайомитися з документацією Shelley нижче:

  • Документація Cardano: _https://docs.cardano.org/
  • Cardano Foundation GitHub: _https://github.com/cardano-foundation
  • IOHK GitHub: _https://github.com/input-output-hk
  • Установка і запуск ноди: _https://docs.cardano.org/projects/cardano-node/en/latest/getting-started/install.html
  • Створення блокчейна Shelley з нуля: _https://docs.cardano.org/projects/cardano-node/en/latest/reference/shelley-genesis.html?highlight=Shelley
  • Діяльність стейк пулу: _https://cardano.org/stake-pool-operation/