Ставки та делегування для початківців - покрокове керівництво

Переклад з англійської статті Staking and delegating for beginners—A step-by-step guide

Сьогоднішній хардфорк знаменує собою реліз Shelley, а разом з ним і початок створення стейк пулів і делегувань в них.

Cardano являє собою proof of stake (PoS) блокчейн, тобто блокчейн з доказом ставки. Це означає, що навіть якщо у вас немає часу або ресурсів для запуску стейк пулу, ви все одно можете делегувати токени ADA іншому оператору пулу і зробити ставку від вашого імені.

Команда управління спільнотою Фонду Cardano була зайнята тим, що відповідала на ваші запитання, пов’язані з хардфорком Shelley, і ми знаємо, що багато членів спільноти хочуть почати брати участь у делегуванні та отримувати винагороду за участь у консенсусі щодо Cardano.

Саме тому ми зібрали цей короткий посібник для початківців, де ми обговорюємо, коли ви можете почати отримувати винагороду від ставок, делегованих вами токенів ADA в стейк пул, як делегувати, а також вивчаємо деякі технічні терміни, пов’язані зі ставками.

Це керівництво призначене в першу чергу для власників токенів ADA, які хочуть делегувати свої ADA в стейк пул, але не впевнені, з чого почати. Найближчим часом з’явиться окреме керівництво для операторів стейк пулів, тому обов’язково ознайомтеся з ним, якщо хочете запустити свій власний стейк пул.

Коли я можу почати делегувати свої токени ADA в стейк пул?

Хардфорк покладе початок новій епосі в мережі Cardano - періоду, в якому нові блоки створюються через слоти. Слоти відбуваються кожні 20 секунд в межах епохи, і кожна епоха триває рівно п’ять днів. Першою з цих блоків буде нульова епоха в новій основній мережі Shelley. Ми рекомендуємо переглянути це відео, щоб дізнатися більше про слоти та епохи.

Якщо бути точним, то технічно делегування буде можливо відразу ж після завершення хардфорка від епохи Byron до епохи Shelley - о 21:44:51 UTC 29 липня 2020 року. Однак, на практиці нетерплячим делегатам доведеться почекати деякий час, поки зареєстровані стейк пули не стануть видимі в основній мережі Shelley до того, як токени ADA можуть бути їм делеговані.

Для операторів стейк пулів, які брали участь в стимульованій тестовій мережі, процес реєстрації повинен бути завершений досить легко - але ті, хто хочуть делегувати свою частку, повинні пам’ятати, що нові стейк пули будуть видні на блокчейні в різний час.

Тому, якщо ви делегували в якийсь пул під час стимульованої тестової мережі і він ще не доступний в основній мережі, ми рекомендуємо вам трохи почекати і перевірити його доступність пізніше.

Що мені потрібно зробити, щоб почати делегувати свою частку?

Daedalus - єдиний гаманець, який буде підтримувати делегування стейк пулів відразу після хардфорка. Якщо ви використовуєте гаманець Yoroi, ви не зможете делегувати свої токени відразу з моменту запуску, але ця функція з’явиться незабаром. Точно так же деякі криптовалютні біржі в майбутньому можуть запропонувати можливість здійснювати делегування ADA через свої гаманці.

Дуже важливо, щоб користувачі завантажили останю версію Daedalus перед початком делегування, яку можна знайти, перейшовши за посиланням Cardano.org, вибравши пункт “Individuals” в меню вгорі сторінки і натиснувши на кнопку “Daedalus”.

Після того як ви встановили останю версію гаманця Daedalus, синхронізували свій гаманець з блокчейном і зберегли токени ADA в своєму гаманці, ви можете почати процес делегування своїх ADA.

Якщо раніше ADA зберігалися в старішій версії гаманця Daedalus, вам може знадобитися перевести свої кошти з гаманця Byron legacy в доступний гаманець основної мережі Shelley. Користувачам слід звернути увагу, що за цей переказ стягується невелика плата в ADA. Вам буде запропоновано зробити це, коли Daedalus запуститься.

Оновлення: багато членів спільноти запросили додаткову інформацію про процес переказу з гаманця Byron в гаманець Shelley. Ось необхідні кроки для обміну вашого гаманця в епосі Byron на останню версію гаманця Daedalus:

 • Відкрийте щойно завантажений гаманець Daedalus (будь ласка, завантажте його за посиланням вище або натисніть кнопку “Завантажити” при появі запиту у вашій застарілій версії Daedalus)
 • Як тільки Daedalus закінчить перевірку блокчейна, вам буде запропоновано перенести Ваш гаманець Byron legacy в новий блокчейн Shelley.
 • Щоб відновити свій старий гаманець Byron legacy, вам знадобиться фраза “відновлення гаманця Byron”. Введіть свою фразу, коли вам буде запропоновано це зробити.
 • Тепер вам буде запропоновано створити новий гаманець Shelley з фразою “відновлення нового гаманця”.
 • Запишіть і підтвердьте свою фразу відновлення, щоб створити свій гаманець Shelley. Вам потрібно буде синхронізуватися з блокчейном, перш ніж інформація про ваші гаманці і баланси будуть оновлені.

Як завжди, будь ласка, переконайтеся, що ви записали свою фразу відновлення і зберігайте її в безпеці. Ми не можемо достатньо підкреслити важливість цього кроку - ви повинні записати, перевірити і зберегти свою фразу відновлення в секретному і безпечному місці. Не пропускайте цей крок.

Оновлення: коли ви синхронізуєте свій гаманець Shelley в перший раз, ваш гаманець повинен буде оновити свою історію блокчейна. Не панікуйте, якщо ви на мить побачите, що ваші кошти зникають або змінюються у вартості. Вони все ще існують, незмінні, на блокчейні - просто потрібен деякий час, щоб синхронізуватися з останньою історією блокчейна.

Як тільки ваші токени ADA опиняться у вашому гаманці Daedalus в основній мережі Shelley, ви можете почати процес делегування. Ми покажемо цей процес детально крок за кроком нижче:

 1. Зліва від вашого гаманця Daedalus натисніть на іконку мережі. Це приведе вас до центру делегування;

 2. Як тільки ви опинитеся в центрі делегування, ви побачите список своїх гаманців. Виберіть гаманець, в якому зберігаються ті токени ADA, які ви хочете делегувати в стейк пул. Натисніть на посилання “Delegate”;

 3. Тепер з’явиться лайтбокс, в якому перераховані кроки, необхідні для делегування ADA. Натисніть кнопку “Continue”, далі вам буде запропоновано вибрати гаманець;

 4. Виберіть свій гаманець і натисніть кнопку “Continue”. Тепер вам потрібно буде вибрати стейк пул. Тут ви можете або вибрати зі списку доступних пулів, або почати вводити ім’я пулу, якому ви хочете делегувати свої токени;

 5. Після того, як ви вибрали пул, вам потрібно буде ввести свій платіжний пароль і заплатити невелику плату в ADA, щоб делегувати його. Не хвилюйтеся, оператор стейк пулу не має контролю над вашими достатками, і ви завжди можете бути впевнені в збереженні своїх ADA;

 6. Як тільки пул буде успішним, ви отримаєте повідомлення, що містить привітання про те, що ваше делегування було успішним. Вам доведеться почекати дві епохи, поки зроблений вами вибір по делегуванню вступить в дію в блокчейні Cardano.

Пам’ятайте, що ви можете створити кілька адрес гаманців в Daedalus і делегувати свої ADA в різні стейк пули. Виконайте описаний вище процес для кожного окремого гаманця. Можливо, ви захочете зробити це, щоб порівняти різні винагороди в пулах протягом перших кількох тижнів здійснення делегування.

Ваші нагороди за делегування повинні почати надходити через пару епох, хоча це буде залежати від статусу мережі і рейтингу, з яким пул, в який ви делегували, буде обраний в якості лідера слота. Ми розглянемо нагороди більш детально нижче.

Які нагороди я можу очікувати від делегування?

За делегування токенів виплачується винагорода в ADA, але фактична сума, яку ви отримуєте, буде змінюватися в залежності від декількох факторів.

Наприклад, делегування в пул, який має відносно невелику кількість ada, делегованих в нього, або де оператор пулу встановив невиправдано високий відсоток винагород, ймовірно, призведе до меншої кількості винагород з плином часу.

Це пов’язано з меншою ймовірністю того, що обраний вами для делегування стейк пул буде обраний в якості лідера слота - концепція, яку ми детально розглянемо в наступній статті.

Таким чином, винагорода може варіюватися між стейк пулами, і зміни параметрів мережі також можуть вплинути на винагороду. Якщо ви хочете оцінити, скільки ADA ви могли б заробити в якості винагороди за делегування, то ми рекомендуємо використовувати калькулятор Cardano

Коли я отримаю свої нагороди?

Якщо ви делегуєте ADA протягом першої епохи, пул, якому ви делегуєте, може зробити блоки двома епохами пізніше. Через дві епохи після цього ви почнете отримувати нагороди. Це актуально для будь-якої епохи, в якій ви починаєте делегувати свої токени.

Ми знаємо, що кожна епоха триває рівно п’ять днів. Таким чином, ви почнете отримувати винагороду за делегування через 20 днів. Тому немає ніякої необхідності панікувати, якщо протягом цього часу у вашому гаманці Daedalus не з’явиться винагорода за делегування - це абсолютно нормально.

Коротка інформація про комісії стейк пулів

У наступній статті ми детально розглянемо параметри, які ви можете вивчити при виборі стейк пулу, щоб почати процес делегування. Однак ми хотіли б поверхово торкнутися комісії операторів стейк пулу.

Оператори стейк пулів мають довгий список поточних витрат, пов’язаних зі створенням, обслуговуванням і просуванням свого стейк пулу, наприклад, таких як: витрати на сервер, хостинг веб-сайтів і апаратну частину.

Природньо, що для виконання всієї важкої роботи оператор стейк пулу буде прагнути покрити свої витрати і витрачений час, а також залишити собі частину винагороди за делегування в якості прибутку, в разі, якщо його пул буде обраний в якості лідера слота.

Відсоток винагороди за слот, який утримує оператор стейк пулу, відомий як комісія стейк пулу, в той час як інша частина винагороди лідера слота розподіляється між делегатами стейк пулу відповідно до їх частки - сумі токенів ADA, яку вони делегували в даний пул.

Операторам стейк пулів дозволено самостійно визначати відсоток винагороди свого пулу, вон може варіюватися від <1% до 100% (з даної точки зору стейк пул по суті був би приватним).

Може бути спокуса вибрати пули з найнижчими комісіями, щоб спробувати максимізувати винагороду за делегування, але це не завжди правильний вибір.

Часто високоякісні пули - ті, які мають найвищу доцільність і надійність - матимуть більшу кількість ADA, делегованих в них, і будуть частіше вибиратися в якості лідерів слотів, і тому можуть приносити більш високі винагороди своїм делегатам, незважаючи на порівняно більш високі стягувані комісії.

Зрештою, кожен власник токенів ADA самостійно вирішує, в який стейк пул він хоче делегувати, але слід не забувати той факт, що коли ви вперше вибираєте стейк пул, що більш низькі комісії не завжди рівні більш високим винагородам.

Моніторинг ваших винагород

Нарешті, ми дізнаємося, як ви можете контролювати винагороду за делегування токенів. Як тільки ви вступите в пул і пройдете чотири епохи, ви почнете отримувати нагороди в токенах ADA. У гаманці Daedalus, натисніть знову на іконку мережі, розташованої по лівій стороні.

Тут ви побачите вкладку “Rewards”. Натиснувши на цю вкладку, ви побачите зведені дані ваших винагород, отримані від усіх різних стейк пулів, в які ви делегували свої токени. Ви можете експортувати цю інформацію у вигляді CSV-файлу для перегляду окремо в програмі електронних таблиць.

Будь ласка, зверніть увагу, що в міру переходу до версії Shelley в основній мережі, гаманець Daedalus також буде оновлюватися. Хоча процес, який ми описали тут, повинен бути в основному таким же, можуть бути незначні зміни в UX і UI Daedalus.

Відкликання або повторне делегування токенів ADA зі стейк пулу

Може настати момент, коли ви захочете відкликати свої токени ADA з певного стейк пулу, або з метою отримання більш високого прибутку в іншому пулі, або щоб використовувати свої ADA для якихось інших цілей. Як ми вже коротко обговорили, токени ADA, які ви делегуєте в пул, все ще належать вам, і ви завжди зберігаєте повний контроль над своїми коштами.

Щоб повторно делегувати свої токени, просто відкрийте гаманець і вирушайте в центр делегування. У списку гаманців, якими ви володієте, знайдіть гаманець, вміст якого ви хочете перенаправити. З правого боку з’явиться опція “redelegate” ваші ADA - виберіть цю опцію.

Тепер ви можете пройти через той же процес, що і при першому делегуванні в стейк пул, і повторно делегувати токени в новий пул. Пам’ятайте, що цей процес займе дві епохи, щоб оновити зроблений вами вибір в делегуванні, і ще дві епохи, перш ніж ви почнете отримувати нагороди. Так що ретельно подумайте про те, як і коли ви вирішите повторно делегувати токени.

Точно так само, щоб відкликати токени ADA зі стейк пулу, вам просто потрібно відправити ADA з вашого гаманця для делегування на нову адресу гаманця, який ви контролюєте. Оскільки ADA, які ви делегуєте, ніколи не залишають ваш гаманець, цей процес так само простий, як відправка звичайної транзакції.

Чи готові ви почати делегувати свої токени?

Сподіваюся, тепер ви побачите, як просто почати делегувати свої токени ADA в стейк пул, і ми щиро сподіваємося, що кожен член спільноти Cardano отримає можливість взяти участь в консенсусі протоколу.

Ставки та делегування є невід’ємною частиною стабільності та безпеки мережі Cardano, і через делегування кожен має право брати участь, роблячи Cardano краще як для окремих осіб, так і для всіх відразу.

Фонд Cardano хотів би подякувати нашій спільноті за участь в цьому історичному етапі для блокчейна Cardano, і ми бажаємо вам всім здорових винагород за делегування в найближчі місяці.