🇨🇿 Vítěztví Ripplu nad SEC naznačuje že ani ADA není cenný papír

XRP není cenný papír a většina operací Ripple není považována za prodej investičních smluv. To naznačuje, že ADA téměř jistě také není žádný cenný papír. IOG a Cardano Foundation neudělaly nic nezákonného ohledně počáteční distribuce ADA coinů v Japonsku. I jejich dosavadní činnost je v souladu se zákonem.

Jak pochopit vítězství Ripple nad SEC

Ripple a jejich síť je jedním z nejvíce centralizovaných řešení v celém blockchainovém průmyslu. XRP coiny nehrají žádnou roli v síťovém konsensu. Neslouží ani jako odměna, ani jako drahý zdroj, kolem kterého by bylo možné decentralizovat výrobu bloků nebo správu. Ripple prodával XRP programově a vydával o tom čtvrtletní zprávy.

V dlouhotrvajícím soudním sporu s SEC soud rozhodl, že XRP není cenný papír. Přesněji řečeno, ve většině případů se nejedná o cenný papír.

Soudním rozhodnutím se dozvídáme, že drtivá většina jedinců, kteří si XRP zakoupili z burz, své peníze do Ripple vůbec neinvestovala. Ripple uvedení XRP na burzy k obchodování a dokonce financování jejich provozu těmito prodeji není investiční smlouva, a tedy ani cenný papír. To naznačuje, že prodeje jiných podobných tokenů na burzách není obchod s cennými papíry.

To je obrovská výhra zejména pro centralizované burzy, protože při prodeji kryptoměn nedělají nic nezákonného. Soudní spory SEC proti Binance a Coinbase velmi pravděpodobně skončí vítězstvím centralizovaných burz. V případě Binance to bude složitější, SEC totiž obviňuje burzu i z dalších prohřešků proti zákonu a nejen z prodeje kryptoměn.

Dále se dozvídáme, že ani programový prodej XRP společností Ripple není považován za prodej cenných papírů.

Soud rozhodl, že institucionální kupující vědomě nakupovali XRP přímo od Ripple na základě smlouvy, ale ekonomická realita je taková, že programový kupující stál ve stejné kůži jako kupující na sekundárním trhu, kteří nevěděli, komu a za co platí jejich peníze. Programové prodeje XRP ze strany Ripple tedy nepředstavovaly nabídku a prodej investičních smluv.

Zjednodušeně řečeno, prodeje tokenů (v tomto případě XRP) vedoucími pracovníky nejsou prodeje cenných papírů.

Další distribuce XRP, např. pro vývojáře, pro charitativní organizace, pro zaměstnance není distribuce cenných papírů. To zahrnuje mnoho věcí, jako jsou odměny, investice do jiných pomocí XRP, granty pomocí XRP a převody na výkonné pracovníky v XRP, které nejsou považovány za cenné papíry. Jinými slovy, Ripple platící přímo lidem v XRP není investiční smlouva, a tedy XRP není ani cenný papír.

Dá se to dokonce vyložit tak, že kryptoměny jsou více peníze než cenné papíry. Tohle však nebylo v rozsudku explicitně řečeno.

Chápu to tak, že je legální platit lidem kryptoměnou za práci, kterou odvedou pro protokol nebo ekosystém. Odměnu může vyplatit přímo společnost. Jinými slovy, použití ADA coinů v Catalystu je velmi pravděpodobně legální, včetně kontroly IOG nad pokladnou (což se brzy změní kvůli vstupu Voltairovy éry).

Pouze v jednom případě soud rozhodl v neprospěch Ripple. Soud zjistil, že to, co představuje investiční smlouvu, jsou minulé přímé prodeje XRP institucionálním klientům. Jinými slovy, fundraising a prodej tokenů institucím je považován za neregistrovanou nabídku a prodej investičních kontraktů.

Další soudní řízení bude probíhat pouze o těchto institucionálních prodejích na základě příkazu soudu.

Pojďme si to shrnout. Jedinou činností, která je považována za prodej cenných papírů, je soukromý prodej institucím. Chápu to tak, že to zahrnuje také ICO, pokud se účastnili institucionální investoři (fondy rizikového kapitálu). Všechny ostatní aktivity s kryptoměnami jsou legální. Burzy mohou prodávat kryptoměny. Týmy mohou používat krypto jako odměny a mohou dokonce legálně prodávat krypto do maloobchodu na pravidelném základě.

Rozumím tomu tak, že staking je legální distribuce mincí pokud máte vlastní peněženku. Nejsem si jistý jestli to platí také v případě že vaše mince jsou staked skrze burzy.

Co to znamená pro ADA?

Připomeňme, že počáteční prodej mincí SADA proběhl prostřednictvím poukázek pouze v Japonsku podle právního rámce této jurisdikce. Z prodeje byli záměrně vynecháni institucionální investoři. Z mého laického pohledu na to americký právní systém nemá co žalovat.

Troufám si říci, že pro Cardana je vítězství Ripple velmi pozitivní zprávou, protože ADA téměř jistě nebude považováno za cenný papír. Veškeré aktivity IOG a Cardano Foundation jsou velmi pravděpodobně legální.

Pokud XRP není považováno za cenný papír, nevím, co dalšího by se v blockchainovém průmyslu dalo považovat za cenný papír. Samozřejmě se bavíme pouze o nativních coinech blockchainových protokolů (ADA, BTC, ETH, SOL, MATIC atd.). Z mého pohledu se rozsudek soudu nevztahuje na tokeny projektů DeFi (DEXy, výpůjční platformy atd.). Pokud tyto projekty prodaly coiny institucionálním investorům během ICO/fundraisingu, může se jednat o neregistrovanou nabídku cenných papírů.

Skvělou zprávou je, že burzy mohou obchodovat s ADA a dalšími coiny. Očekávám, že ADA znovu zalistují ty burzy, které se rozhodly odstranit coiny kvůli soudním sporům SEC proti Coinbase a Binance. Nemusí se to stát hned, ale teoreticky burzy nedělají nic proti zákonu a v podstatě jim nikdo přímo nenařídil, aby mince, které se objevily v žalobách, vyřadily. Pokud burzy neobchodují s coiny oblíbených projektů, přijdou o zisk.

Dodejme, že Kraken a Coinbase již uvedli, že XRP znovu zalistují.

Lidé se báli, že pokud by bylo obchodování nebo dokonce používání kryptoměn v USA zakázáno, trh by přišel o zákazníky z bohaté země, kde jsou kryptoměny populární. Tyto obavy jsou nyní, doufejme, rozptýleny.

Strategie prosazování SEC utrpěla velký neúspěch. Rozhodnutí soudu o Ripple podkopává autoritu SEC a důvěryhodnost předsedy SEC Garyho Genslera bude jistě značně otřesena.

Prohra SEC v soudním sporu proti Ripple přinese nové argumenty do debaty o tom, jak přistupovat k regulaci kryptoměn v USA. To je dobrá zpráva pro inovace ve finančním sektoru. Bylo by nelogické, aby regulační orgány zvýhodňovaly několik projektů (nebo dokonce jen jeden) a snažily se zničit jiné.

Děkujeme všem, kteří se několik let neúnavně podíleli na vítězství Ripple nad SEC. Bylo investováno hodně času a peněz. Soudce ujistil všechny v blockchainovém průmyslu, že má smysl bojovat proti SEC a že je možné vyhrát. To je pozitivní pro všechny projekty a každý by za to měl být vděčný.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý člának:

https://cexplorer.io/article/ripple-s-victory-over-sec-indicates-that-ada-is-not-a-security