Wolfram ve Cardano, NFT'ler ve liveminting ile topluluklar kuruyor

Özgün metne bağlantı: Wolfram and Cardano build communities with NFTs and liveminting - IOHK Blog
grafik

Salgının karanlığından çıktığımızda, topluluklarımızla yeniden bağlantı kurabilir ve ortak bir gelecek vizyonuna yeniden odaklanabiliriz. Güçlü bağlantılar kurmanın yeni yollarını müjdeleyen teknolojik bir rönesansın eşiğindeyiz. Wolfram Blockchain Labs’de (WBL), daha fazla topluluğu bir araya getirmek için önemli anların gerçek zamanlı olarak taklit edilebileceği, saklanabileceği ve paylaşılabileceği bir gelecek öngörüyoruz. İlham, Cardano Meetup’a katıldığım Bitcoin Miami 2021’e yaptığım son geziden geldi.

Wolfram Blockchain Labs CEO’su olarak işimin en iyi yanlarından biri blockchain işbirlikçilerimizin topluluk üyeleriyle etkileşimde bulunuyor. WBL ekosisteminin nasıl gerçekten küresel ve merkeziyetsiz hale gelebileceğini düşünürken, merkeziyetsizleşmenin sadece teknolojiyi değiştirmekle ilgili olmadığını fark ettim. Yeni işbirliği türlerini mümkün kılarken topluluklarımızla etkileşim şeklimizi değiştirmekle ilgilidir.

Artık ortak bir geleceğe doğru bağımsız ve kolektif bir şekilde çalışırken, toplulukları küresel ağlar üzerinden bağlayabiliriz. Bu, Miami’deki Cardano Buluşması’nda tam teşhirdeydi. O odada Cardano taraftarlarının ortak bir inançla birleştiğini gördüm. Bu gibi topluluklar gelecekte istisnadan ziyade kural haline gelecektir.

Herkesin, bireylerin aileleri ve toplulukları için finansal bağımsızlık elde etmelerine yardımcı olmak için küresel bir sistem inşa etme vurgusu beni duygulandırdı. Cardano’nun küresel topluluğunun gücüne tanık olduktan sonra, bu ‘birliktelik’ hissinin mantarsız belirteçler (NFT’ ler) ile kristalleştiğini fark ettim. Bununla ne demek istediğimi ve bu konuda ne yapacağımızı açıklayayım:

NFT’leri Deneyimleme

NFT’ler, ilk coin tekliflerinin (ICO) yutturmacasının hiç yapmadığı bir şekilde küresel hayal gücünü harekete geçirdi. Her ne kadar büyük ölçüde spekülasyon ve nakit değerine odaklanılsa da, tartışma dünyayı merkezi olmayan sistemlere, hizmetlere ve uygulamalara ikinci kez bakmaya sevk etti. NFT’ler bir heves gibi hissedebilir, lale çılgınlığına benzeyen bir baloncuk gibi. Bununla birlikte, kalplerinde, değişmez, değişmez değer temsilleri ve benzersiz bir kimliktirler.

Koleksiyonlar, cardano Meetup’taki herkesin bağlı olduğu gibi, bireyi küresel topluluklarıyla bağlarken değerli gördüğü şeyi göstermenin dikkate değer bir yoludur. Bu çok güçlü. Birçok model şu anda geçici ve geçici kutlarken, NFT’ler zamansız hakkındadır. Toplulukların doğum günleri, mezuniyetler veya düğünler gibi kilometre taşlarını kaydetmesini ve kutlamasını sağladığımız zaman, insanları ortak hedefler etrafında bir araya getirebilir ve ortak bir geleceğe bakabiliriz.

Wolfram Language ve Cardano ile Liveminting

Ocak 2021’den bu yana WBL, Cardano’nun nüanslarını öğreniyor ve Cardano blockchain’ini Wolfram Diline entegre ediyor. IOHK ile birlikte çalıştığımız en heyecan verici yerlerden biri, Cardano tarafından desteklenen LiveMinting.com hayata geçirmek için NFT araçlarını ve açık artırmalarını uygulamaktır.

27 Temmuz saat 13:00 CT’de gerçekleşecek bir canlı yayın etkinliğinde Stephen Wolfram (Wolfram Research CEO’su) ve kültür eleştirmenlerinden oluşan bir panel, deneyimsel NFT’lere dünyanın ilk ‘liveminting’ olayları - Cardano blok zincirinde NFT’leri gerçek zamanlı olarak basma (veya işleme) işlemi. Liveminting, Wolfram’ın Hücresel Otomata’sını (hesaplama evreninden öğeler) gerçek zamanlı olarak NFT’lere sertifikalı ısmarlama sanat eserlerine dönüştürecek. Bu, türünün ilk örneği bir NFT oluşturacaktır.

Bu, WBL ve IOHK’nin çalışmalarından elde edilen çözümlerin sadece başlangıcıdır. WBL yakında MintNFT işlevini Cardano blockchain entegrasyonunu kullanan Wolfram Diline tanıtacak. Wolfram blog yazımı okuyarak Wolfram Language’de yaptığımız heyecan verici çalışmaların daha ayrıntılı bir açıklamasını alabilirsiniz.

NFT analitiği, topluluklar, içerik üreticiler ve markalar

NFT üreticilerinin ve pazaryerlerinin genel olarak erişilebilir ve anlaşılır hale geldikten sonra gelişmeye başlayacağına inanıyoruz. Bu nedenle, belirli bir toplulukta NFT performansı ve satışları gibi analizleri vurgulayacak belirli göstergeleri ve işlevleri resmileştirme üzerinde çalışıyoruz. Bu analizler yalnızca bir NFT türünün popülaritesi hakkında fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda farklı NFT türlerinin topluluk üyelerini paylaşılan deneyimler aracılığıyla bir araya getirmek için nasıl hizmet verebileceğini de gösterir.

Her tür içerik üreticinin, toplulukları için şaşırtıcı deneyimleri vurgulamak için büyüleyici canlı etkinlikler düzenleyebileceği bir gelecek görüyoruz. Bu arada, geleneksel markalar, ürünlerinin etrafında oluşan topluluklarda bağlantıyı arttırır ve aidiyet duygusunu güçlendirir. Tüm bunlar Cardano blockchain ve Wolfram Language tarafından desteklenecek.

Aidiyet için teşvik

Deneyimsel NFT’ler ve doğal aidiyet hissi şüphesiz Cardano topluluk üyelerini Cardano dışındaki başkaları için NFT deneyimleri yaratmaya teşvik edecektir. NFT’lerin popüler kültür üzerindeki hemen etkisiyle gördüğümüz gibi, bu deneyimler topluluğumuza daha fazla insan çekmeye hizmet edecektir.

WBL’nin bu yeni NFT deneyimlerini ilk yaratanlar arasında yer alıyor olması beni heyecanlandırıyor. Ayrıca, herkesin eğlenceye katılabilmesi için bu NFT araçlarını demokratikleştirirken neler olacağını görmek için sabırsızlanıyorum. Bunun, kullanıcıların kreasyonları üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğu küresel ve sosyal bir bağlantıya yol alacağına inanıyoruz, bu da finansal hizmetleri demokratikleştirdiğimizde devam edecek.