­č窭čç░ Ako Cardano ch├ípe umel├í inteligencia?

Ako Cardano chápe umelá inteligencia?

V oblasti umelej inteligencie (AI) sme dosiahli ve─żk├Ż pokrok. S umelou inteligenciou sa m├┤┼żete rozpr├íva┼ą rovnako ako s ─żudsk├Żm n├íprotivkom. V├Żhodou AI je, ┼że dok├í┼że r├Żchlo n├íjs┼ą inform├ície na internete a pou┼żi┼ą ich na odpove─Ć. Namiesto toho, aby ste sami h─żadali odpove─Ć v ─Źl├ínku, AI n├íjde odpove─Ć za v├ís. Sp├Żtajme sa n├ístroja ChatGPT, ─Źo si mysl├ş o Cardano a kryptomen├ích v┼íeobecne.

TLDR:

• AI odpovedala, ┼że blockchain m├í svetl├║ bud├║cnos┼ą v mnoh├Żch oblastiach.
  • AI odpovedala, ┼że Ouroboros je re┼ípektovan├Ż a ┼íiroko pou┼ż├şvan├Ż konsenzus PoS.
  • AI dok├í┼że porovna┼ą decentraliz├íciu Bitcoin, Ethereum a Cardano.
  • P├Żtali sme sa na NFT a stablecoiny.

Po─Ćme sa porozpr├íva┼ą

Mohol by som v├ím op├şsa┼ą, ─Źo je ChatGPT, ale v skuto─Źnosti sa m├┤┼żem sp├Żta┼ą priamo AI. P├Żtam sa na prv├║ ot├ízku.

[ME] Ako by si op├şsal s├ím seba a kto ┼ąa vytvoril?

• [ChatGPT] Som ve─żk├Ż jazykov├Ż model vycvi─Źen├Ż v├Żskumnou organiz├íciou OpenAI, ktor├í pracuje na rozvoji umelej inteligencie. Konkr├ętne som model strojov├ęho u─Źenia, ktor├Ż bol vycvi─Źen├Ż na s├║bore ├║dajov s textom z r├┤znych zdrojov s cie─żom nau─Źi┼ą sa generova┼ą text podobn├Ż ─żudsk├ęmu. Vytvoril ma t├şm v├Żskumn├şkov a in┼żinierov v OpenAI, ktor├ş ma vyvinuli a vycvi─Źili pomocou pokro─Źil├Żch techn├şk strojov├ęho u─Źenia. Som navrhnut├Ż tak, aby som dok├ízal porozumie┼ą a generova┼ą text sp├┤sobom, ktor├Ż je podobn├Ż tomu, ako by to robil ─Źlovek, a neust├íle sa u─Ź├şm a zlep┼íujem svoj v├Żkon.*

Teraz u┼ż viete, s k├Żm sa budeme rozpr├íva┼ą, a m├┤┼żeme sa rovno vrhn├║┼ą na kryptomeny a Cardano. Niektor├ę odpovede skr├ítime, preto┼że umel├í inteligencia generuje pomerne dlh├ę odpovede na abstraktn├ę ot├ízky. S umelou inteligenciou sa v┼íak m├┤┼żete porozpr├íva┼ą sami.

[Ja] Ak├í je bud├║cnos┼ą technol├│gie blockchain?

• [ChatGPT] Technol├│gia blockchain m├í potenci├íl sp├┤sobi┼ą revol├║ciu v mnoh├Żch odvetviach t├Żm, ┼że poskytuje bezpe─Źn├Ż a transparentn├Ż sp├┤sob ukladania a prenosu ├║dajov a akt├şv. V bud├║cnosti je pravdepodobn├ę, ┼że technol├│gia blockchain sa bude na─Ćalej prij├şma┼ą a integrova┼ą do ─Źoraz v├Ą─Ź┼íieho po─Źtu oblast├ş, ako s├║ financie, riadenie dod├ívate─żsk├ęho re┼ąazca a hlasovacie syst├ęmy.*

Jednou z potenci├ílnych oblast├ş rastu technol├│gie blockchain je pou┼ż├şvanie inteligentn├Żch zml├║v, ─Źo s├║ samovykonate─żn├ę zmluvy s podmienkami dohody medzi kupuj├║cim a pred├ívaj├║cim, ktor├ę s├║ zap├şsan├ę priamo v riadkoch k├│du. Inteligentn├ę zmluvy maj├║ potenci├íl zefekt├şvni┼ą a automatizova┼ą mnoh├ę obchodn├ę procesy, ─Ź├şm sa stan├║ r├Żchlej┼í├şmi, efekt├şvnej┼í├şmi a bezpe─Źnej┼í├şmi. dApps maj├║ potenci├íl naru┼íi┼ą tradi─Źn├ę obchodn├ę modely t├Żm, ┼że umo┼ż┼łuj├║ interakcie medzi partnermi a umo┼ż┼łuj├║ pou┼ż├şvate─żom zachova┼ą si kontrolu nad svojimi ├║dajmi a majetkom.

[Ja] ─îo si mysl├şte o konsenze Ouroboros PoS, ktor├Ż sa pou┼ż├şva v Cardane?

• [ChatGPT] Ouroboros je vysoko efekt├şvny algoritmus PoS, ktor├Ż je navrhnut├Ż tak, aby poskytoval bezpe─Źn├Ż a decentralizovan├Ż sp├┤sob dosahovania konsenzu o stave blockchainu Cardano. M├í nieko─żko k─ż├║─Źov├Żch vlastnost├ş, ktor├ę ho robia jedine─Źn├Żm, vr├ítane pou┼żitia bezpe─Źnej overite─żnej n├íhodnej funkcie (VRF) na v├Żber valid├ítorov a podpory ─Źiasto─Źn├ęho delegovania, ktor├ę umo┼ż┼łuje pou┼ż├şvate─żom delegova┼ą svoje pr├íva na st├ívkovanie na in├║ stranu bez toho, aby previedli vlastn├şctvo svojich tokenov.*

Ouroboros je celkovo uzn├ívan├Ż a ┼íiroko pou┼ż├şvan├Ż konsenzu├ílny algoritmus PoS, ktor├Ż sa uk├ízal ako ├║─Źinn├Ż pri udr┼żiavan├ş bezpe─Źnosti a decentraliz├ície blockchainu Cardano.

[Ja] A ─Źo bezpe─Źnos┼ą Proof-of-Stake a Proof-of-Work s oh─żadom na dlhodob├║ udr┼żate─żnos┼ą?

• [ChatGPT] PoW sa vo v┼íeobecnosti pova┼żuje za bezpe─Źn├Ż, ale m├┤┼że by┼ą n├íro─Źn├Ż na zdroje a nemus├ş by┼ą tak├Ż energeticky efekt├şvny ako in├ę mechanizmy konsenzu. Jedn├Żm z potenci├ílnych probl├ęmov PoW z h─żadiska dlhodobej udr┼żate─żnosti je riziko centraliz├ície, ke─Ć┼że ┼ąa┼żiarom s v├Żkonnej┼í├şm a efekt├şvnej┼í├şm hardv├ęrom m├┤┼że vznikn├║┼ą v├Żhoda oproti ostatn├Żm, ─Źo vedie ku koncentr├ícii ┼ąa┼żobnej sily v ruk├ích nieko─żk├Żch ve─żk├Żch hr├í─Źov.*

PoS sa vo v┼íeobecnosti pova┼żuje za energeticky efekt├şvnej┼í├ş ako PoW, preto┼że nevy┼żaduje, aby ┼ąa┼żiarov vykon├ívali v├Żpo─Źtovo n├íro─Źn├║ pr├ícu. Syst├ęmy PoS v┼íak m├┤┼żu by┼ą zranite─żn├ę vo─Źi ├║tokom, pri ktor├Żch ├║to─Źn├şk kontroluje ve─żk├ę mno┼żstvo vsadenej kryptomeny a pou┼ż├şva ju na manipul├íciu procesu konsenzu.

• Medzi ─Ćal┼íie faktory, ktor├ę m├┤┼żu ovplyvni┼ą dlhodob├║ udr┼żate─żnos┼ą a rozpo─Źet na bezpe─Źnos┼ą blockchainovej siete, patr├ş n├ívrh syst├ęmu, ve─żkos┼ą a rozlo┼żenie siete a celkov├í ├║rove┼ł podpory a prijatia zo strany pou┼ż├şvate─żov a v├Żvoj├írov.*

[Ja] Pop├ş┼í probl├ęm bezpe─Źnostn├ęho rozpo─Źtu a ak├║ hrozbu predstavuje pre blockchainov├║ sie┼ą.

• [ChatGPT] Probl├ęm bezpe─Źnostn├ęho rozpo─Źtu sa t├Żka kompromisu medzi ├║rov┼łou bezpe─Źnosti blockchainovej siete a zdrojmi (napr. elektrick├í energia, hardv├ęr a in├ę n├íklady), ktor├ę sa investuj├║ do udr┼żiavania tejto bezpe─Źnosti.*

• Hrozba pre blockchainov├║ sie┼ą vypl├Żvaj├║ca z probl├ęmu bezpe─Źnostn├ęho rozpo─Źtu spo─Ź├şva v tom, ┼że ak bezpe─Źnostn├Ż rozpo─Źet nie je dostato─Źn├Ż na udr┼żanie po┼żadovanej ├║rovne bezpe─Źnosti, sie┼ą m├┤┼że by┼ą zranite─żnej┼íia vo─Źi ├║tokom. Napr├şklad, ak je ├║to─Źn├şk schopn├Ż kontrolova┼ą v├Ą─Ź┼íinu ┼ąa┼żobn├ęho v├Żkonu v PoW blockchaine alebo ve─żk├║ ─Źas┼ą staven├Żch tokenov v PoS blockchaine, m├┤┼że by┼ą schopn├Ż zmeni┼ą blockchain a ohrozi┼ą integritu siete.*

[Ja] Porovnajte decentralizáciu Bitcoin, Ethereum a Cardano.

• [ChatGPT] Bitcoin, Ethereum a Cardano s├║ decentralizovan├ę blockchainov├ę siete, ─Źo znamen├í, ┼że funguj├║ bez potreby centr├ílnej autority.*

Bitcoin sa pova┼żuje za jeden z najviac decentralizovan├Żch blockchainov├Żch syst├ęmov, preto┼że m├í ve─żk├║ a distribuovan├║ sie┼ą uzlov a vysok├║ ├║rove┼ł prijatia a podpory zo strany pou┼ż├şvate─żov a v├Żvoj├írov. Vyskytli sa v┼íak obavy z potenci├ílnej centraliz├ície v sieti Bitcoin, ke─Ć┼że mal├Ż po─Źet ┼ąa┼żobn├Żch baz├ęnov kontroluje zna─Źn├║ ─Źas┼ą ┼ąa┼żobn├ęho v├Żkonu a do k├│dovej z├íkladne jadra Bitcoinu prispieva obmedzen├Ż po─Źet v├Żvoj├írov.

Ethereum je tie┼ż decentralizovan├í blockchainov├í sie┼ą, ale pou┼ż├şva in├Ż mechanizmus konsenzu zn├ímy ako proof-of-work (PoW). Ethereum m├í ve─żk├║ a distribuovan├║ sie┼ą uzlov a v porovnan├ş s Bitcoinom m├í rozmanitej┼íiu a decentralizovanej┼íiu komunitu v├Żvoj├írov. Podobne ako v pr├şpade Bitcoinu sa v┼íak vyskytli obavy z potenci├ílnej centraliz├ície v sieti Ethereum, ke─Ć┼że mal├Ż po─Źet ┼ąa┼żobn├Żch baz├ęnov kontroluje zna─Źn├║ ─Źas┼ą ┼ąa┼żobn├ęho v├Żkonu.

Cardano je decentralizovan├í blockchainov├í sie┼ą, ktor├í pou┼ż├şva konsenzu├ílny mechanizmus proof-of-stake (PoS) zn├ímy ako Ouroboros. Cardano m├í ve─żk├║ a distribuovan├║ sie┼ą uzlov a m├í decentralizovan├║ ┼ítrukt├║ru riadenia, ktor├í umo┼ż┼łuje zainteresovan├Żm stran├ím z├║─Źast┼łova┼ą sa na rozhodovacom procese. Cardano je tie┼ż navrhnut├ę tak, aby podporovalo ┼ík├ílovate─żnos┼ą a interoperabilitu, ─Źo m├┤┼że pom├┤c┼ą zv├Ż┼íi┼ą celkov├║ decentraliz├íciu siete. ├Ürove┼ł decentraliz├ície v sieti Cardano v┼íak m├┤┼że by┼ą ovplyvnen├í celkovou distrib├║ciou a vlastn├şctvom vsaden├Żch tokenov.

[Ja] Urobili ste chybu. Ethereum pou┼ż├şva Proof-of-Stake od roku 2022. Ak├í je teraz decentraliz├ícia Etherea?

• [ChatGPT] ─Äakujem za upozornenie na chybu v mojej predch├ídzaj├║cej odpovedi. M├íte pravdu, ┼że Ethereum od roku 2021 pou┼ż├şva konsenzu├ílny mechanizmus proof-of-stake (PoS) s n├ízvom Ethereum 2.0 (zn├ímy aj ako ÔÇťEth2ÔÇŁ alebo ÔÇťBeacon ChainÔÇŁ).*

• Od prechodu na Ethereum 2.0 sa decentraliz├ícia siete Ethereum v niektor├Żch oh─żadoch zlep┼íila. Konsenzu├ílny mechanizmus PoS sa v┼íeobecne pova┼żuje za energeticky efekt├şvnej┼í├ş ako mechanizmus proof-of-work (PoW) a m├┤┼że by┼ą aj menej zranite─żn├Ż vo─Źi centraliz├ícii, ke─Ć┼że sa pri overovan├ş transakci├ş nespolieha na ┼ąa┼żiarov so ┼ípecializovan├Żm hardv├ęrom. Okrem toho je syst├ęm Ethereum 2.0 navrhnut├Ż tak, aby podporoval ┼ík├ílovate─żnos┼ą a interoperabilitu, ─Źo m├┤┼że pom├┤c┼ą zv├Ż┼íi┼ą celkov├║ decentraliz├íciu siete.*

[Ja] M├í technol├│gia NFT bud├║cnos┼ą, alebo je to len hype?

• [ChatGPT] Je ┼ąa┼żk├ę poveda┼ą, ─Źi sa technol├│gie NFT stan├║ v┼íeobecne roz┼í├şren├Żmi, alebo s├║ len prechodn├Żm trendom. Predstavuj├║ v┼íak zauj├şmav├║ a potenci├ílne prevratn├║ technol├│giu, ktor├║ sa oplat├ş sledova┼ą.*

[Ja] Ak├í je bud├║cnos┼ą stablecoinov?

• [ChatGPT] Maj├║ poskytova┼ą v├Żhody kryptomien, ako s├║ r├Żchle a lacn├ę transakcie a v├Ą─Ź┼íia finan─Źn├í dostupnos┼ą, a z├írove┼ł sa vyhn├║┼ą volatilite, ktor├í sa ─Źasto sp├íja s tradi─Źn├Żmi kryptomenami, ako s├║ Bitcoin a Ethereum.

Bud├║cnos┼ą stablecoinov je ┼ąa┼żk├ę predpoveda┼ą, ale je pravdepodobn├ę, ┼że bud├║ aj na─Ćalej zohr├íva┼ą v├Żznamn├║ ├║lohu na trhu kryptomien. Stablecoiny si u┼ż z├şskali ┼íirok├ę prijatie a pou┼ż├şvaj├║ sa na r├┤zne ├║─Źely vr├ítane poskytovania stabiln├ęho uchov├ívania hodnoty, u─żah─Źovania cezhrani─Źn├Żch platieb a umo┼żnenia pou┼ż├şvania decentralizovan├Żch finan─Źn├Żch aplik├íci├ş (DeFi).

• Napriek t├Żmto v├Żzvam je pravdepodobn├ę, ┼że stablecoiny sa bud├║ v bud├║cnosti na─Ćalej vyv├şja┼ą a z├şskava┼ą si prijatie, preto┼że pon├║kaj├║ mno┼żstvo potenci├ílnych v├Żhod pre pou┼ż├şvate─żov a v├Żvoj├írov.*

[Ja] Aká je komunita Cardano?

• [ChatGPT] Z h─żadiska ve─żkosti a aktivity patr├ş komunita Cardano medzi v├Ą─Ź┼íie a akt├şvnej┼íie komunity blockchainu.*

• Celkovo je komunita Cardano ┼żivou a akt├şvnou skupinou jednotlivcov, ktor├ş s├║ nad┼íen├ş potenci├ílom blockchainu a projektu kryptomeny Cardano. ─îlenovia komunity sa ─Źasto z├║─Źast┼łuj├║ na online f├│rach, stretnutiach a podujatiach, kde diskutuj├║ o najnov┼íom v├Żvoji v ekosyst├ęme Cardano a vymie┼łaj├║ si n├ípady a osved─Źen├ę postupy.*

Záver

Mohli by sme sa rozpr├íva┼ą dlho, ale lep┼íie bude, ak si to vysk├║┼íate sami. Neberte odpovede ako kone─Źn├║ pravdu. Umel├í inteligencia len pracuje s textami, ktor├ę n├íjde na internete, a spracov├íva ich do odpoved├ş. AI nie je schopn├í porozumie┼ą zlo┼żitej┼í├şm textom a dok├íza┼ą ich pravdivos┼ą. AI je dobr├í pri h─żadan├ş star┼í├şch faktov, ale nie je tak├í dobr├í pri predpovedan├ş bud├║cnosti. AI ur─Źite nevymysl├ş ni─Ź nov├ę, ale m├┤┼że v├ím pom├┤c┼ą r├Żchlo n├íjs┼ą odpovede o aktu├ílnych poznatkoch. Ak ste program├ítor, porozpr├ívajte sa s AI aj na t├║to t├ęmu. Budete pr├şjemne prekvapen├ş.

V odvetv├ş blockchainu sa niekedy objavuj├║ zav├ídzaj├║ce n├ízory alebo nere├ílne predstavy o bud├║cnosti. AI dok├í┼że n├íjs┼ą hlavn├ę n├ízory a spracova┼ą ich do odpovede. Bud├║cnos┼ą m├┤┼że by┼ą in├í, ako si dnes v├Ą─Ź┼íina ─żud├ş mysl├ş, a AI v├ím nem├┤┼że pom├┤c┼ą pozrie┼ą sa za roh. To je jeden z d├┤vodov, pre─Źo zatia─ż nedok├í┼że nahradi┼ą ─Źloveka v niektor├Żch ─Źinnostiach. Ver├şm, ┼że ste si v┼íimli chyby, ktor├Żch sa AI dopustila pri reakcii na decentraliz├íciu Etherea.

Sk├║sme polo┼żi┼ą AI posledn├║ ot├ízku o bud├║cnosti. Dok├í┼że Cardano bankova┼ą nebankov├ę subjekty?

Cardano by potenci├ílne mohlo zohr├íva┼ą ├║lohu pri poskytovan├ş finan─Źn├Żch slu┼żieb nebankov├Żm subjektom prostredn├şctvom pou┼ż├şvania inteligentn├Żch kontraktov a decentralizovan├Żch aplik├íci├ş. Tieto n├ístroje by sa mohli pou┼żi┼ą napr├şklad na vytvorenie finan─Źn├Żch produktov alebo slu┼żieb, ktor├ę s├║ dostupn├ę pre jednotlivcov bez tradi─Źn├Żch bankov├Żch ├║─Źtov alebo ├║verovej hist├│rie.

(Nap├şsal @Cardanians.io) - preklad @Martin.M
P├┤vodn├Ż ─Źl├ínok: How does artificial intelligence understand Cardano? | Cardano Explorer (cexplorer.io)