🇨🇿 Cardano řeší jiné problémy než na jaké se hodí databáze

Běžně se říká, že Bitcoin je nejlepším možným využitím blockchainu a že tato technologie není vhodná pro nic jiného. Pojďme si tento mýtus jednou provždy vyvrátit. Před spuštěním Bitcoinu existovala jiná slavná distribuovaná síť, která způsobila revoluci v mediálním průmyslu a zahájila jeho postupné narušování. Ačkoli přesná čísla nejsou známa, tuto síť používaly desítky, možná stovky milionů lidí po celém světě a v době svého největšího rozkvětu představovala až 35 % internetového provozu. Mluvíme o síti BitTorrent. Jestliže distribuovaná síť dokázala před dávnými lety narušit určité odvětví, proč se lidé o dvacet let později domnívají, že se to nemůže podařit znovu?

V čem je větší problém? Být odstřižen od bankovního účtu, nebo mít smazaný účet na sociální síti? Obojí je problém. Na Západě máme spolehlivé třetí strany, kterým můžeme věřit, ale v rozvojových zemích je situace jiná. Lidé nemají ani přístup k běžným bankovním službám, jako jsou půjčky nebo pojištění. Lidé nemusí vždy důvěřovat třetím stranám a hledají alternativu. Distribuovaná síť může vyřešit mnoho skutečných problémů. Dokonce si troufám tvrdit, že na mnoha místech planety lidé potřebují jiné věci než volatilní kryptoměny. Jejich život se zásadně zlepší, pokud se podaří narušit stávající služby nebo zpřístupnit služby, ke kterým nemají přístup. Cardano může být stejně nebo ještě úspěšnější, jako byl BitTorrent.

TLDR

Blockchain řeší obecný problém a je vhodný všude tam, kde drahý a neefektivní zprostředkovatel zneužívá svého postavení. Možnost vytvářet digitální vzácnost a definovat pravidla, která jsou chráněna decentralizací, je největší inovací, kterou blockchain přinesl. Aby bylo možné blockchain využívat k řešení dalších problémů, je třeba nadále zvyšovat jeho efektivitu a inovovat. Cardano bude efektivním sociálním a finančním operačním systémem.

Co dokázal BitTorrent

BitTorrent je komunikační protokol pro sdílení souborů peer-to-peer, který umožňuje uživatelům decentralizovaně distribuovat data a elektronické soubory přes internet. K odesílání nebo přijímání souborů používají uživatelé na svém počítači klienta BitTorrent. Uživatelé, kteří stahují a sdílejí soubory, jsou součástí sítě a pomáhají distribuovat data. Neexistuje žádný centrální server, který by mohl být cílem útoku nebo zablokován. Síť funguje tak, že se uživatelé připojují k jiným uživatelům, kteří mají daný soubor, a stahují jej od nich. Díky této decentralizované povaze je velmi obtížné až nemožné zastavit BitTorrent jako celek.

Taková síť je v podstatě nezničitelná, protože žádný konkrétní uživatel není kritickým bodem, který zajišťuje distribuci dat. Pokud by došlo k odpojení jednoho uživatele, ostatní uživatelé mohou stále komunikovat a distribuovat data mezi sebou.

Tento protokol umožnil lidem rychle a snadno stahovat hudbu z internetu zdarma, což vedlo k poklesu prodeje fyzických nosičů a digitálních kopií hudby prodávaných online. BitTorrent také umožnil umělcům samostatně šířit svou hudbu, což vedlo k rozvoji nezávislé hudební scény. To lze považovat za pozitivní dopad na toto odvětví.

Ačkoli BitTorrent sám o sobě není nelegální, někteří lidé jej používají k nelegálnímu stahování a sdílení materiálů chráněných autorskými právy, což má na odvětví negativní dopad.

Vidíte paralely mezi BitTorrentem a blockchainovým průmyslem? Kryptoměny se nacházejí v šedé zóně a jsou pouze částečně regulovány. Dalo by se říci, že jde o technologickou revoluci řízenou zdola. Jedné části populace se nelíbilo porušování autorských práv, ale druhá se cítila svobodně stahovat hudbu z internetu, aniž by musela umělcům platit. Bitcoineři jsou nadšeni možností narušit fiat měny, ale části populace se tato myšlenka nelíbí. Fanoušci Bitcoinu říkají totéž co uživatelé BitTorrentu. Můžeme si mezi sebou posílat BTC a nikdo nám v tom nezabrání. Nikdo Bitcoin nezastaví. Děláme revoluci.

Co se stalo s BitTorrentem? Technologicky zastaral a autorská práva se porušují méně než v minulosti. Vznikly služby jako Spotify, které umožnily streamovat hudbu. Totéž se dá říci o filmech. Nebylo tedy již nutné stahovat soubory do počítače ručně. Služba BitTorrent vždy byla a stále je spojována s nelegálním stahováním souborů, což může být pro mnoho uživatelů nežádoucí. Legalizace digitálních distribučních kanálů přispěla k omezení používání služby BitTorrent.

Lze pokles popularity BitTorrentu považovat za neúspěch revoluce a výhru streamovacích společností? Prohrála síť Peer-to-Peer proto, že byla technologicky méně efektivní a uživatelsky méně přívětivá než moderní cloudové služby?

To nemůžete říct. BitTorrent je stále jednou z deseti nejpopulárnějších sítí Peer-to-Peer. Používá se především v zemích, kde je přístup k digitálnímu obsahu omezen. Mnoho lidí, zejména v západních zemích, raději platí poplatky, aby mohli okamžitě streamovat jakýkoli obsah, a oceňují, že neporušují autorská práva.

Je třeba poznamenat, že lidem nezáleží na konkrétní technologii, ale na skvělém uživatelském zážitku. Jsou dokonce ochotni zaplatit, pokud je vše rychlé, spolehlivé a uživatelsky přívětivé.

Možná byste si mysleli, že tím to končí, ale příběh pokračuje. Mnoho umělců obviňuje streamovací služby Spotify, Netflix a mnoho dalších z toho, že nedostávají spravedlivou odměnu. Třetí strany nadále zneužívají svého silného postavení a síťového efektu, který mají. Problém centralizace moci je stále přítomen. Ačkoli někteří umělci oceňují, že se jejich dílo dostává k široké mase spotřebitelů, otázka spravedlivé odměny se opakuje a dosud nebyla vyřešena. Zkuste odhadnout, proč tomu tak je.

Zásadní rozdíl mezi databází a blockchainem

Potřebují umělci k distribuci svých děl fanouškům drahého a neefektivního prostředníka? Potřebujeme banky, aby jeden člověk mohl půjčovat peníze druhému? Může blockchain sloužit jako digitální infrastruktura v zemích, kde žádná neexistuje? Jsou lepší sociální sítě, které necenzurují obsah a nemohou nepohodlným uživatelům mazat účty? Měli by být všichni lidé na světě propojeni nejen z hlediska přístupu k informacím, ale také finančně a sociálně?

Distribuované sítě jsou technologie vhodné pro revoluci, protože je úřady nemohou zastavit a cenzurovat. Jsou ze své podstaty globální a umožňují propojení uživatelů, kteří se nemusí znát, a přesto mohou vzájemně komunikovat způsobem, který je vzájemně výhodný.

Blockchain se od databáze zásadně liší tím, že nemá žádné centrum, nikdo vás nemůže omezovat v jeho používání, je dostupný po celém světě a je nezastavitelný. Je možné nastavit pravidla, která nikdo nemůže změnit a která platí pro všechny stejně bez rozdílu. Nikdo nemůže podvádět, nikdo nemůže být zkorumpován, není třeba důvěřovat třetím stranám. Služby mohou být transparentní a nezneužitelné třetí stranou. Pokud toto chápete, pravděpodobně chápete, jak velký potenciál Cardano má.

BitTorrent by nikdy neuspěl, kdyby byl založen na architektuře klient-server. Cardano je distribuovaná a decentralizovaná síť, která umožňuje peer-to-peer komunikaci mezi uživateli. Rušení drahých a neefektivních zprostředkovatelů může pokračovat. Lidé v rozvojových zemích mohou mít stejné nebo dokonce lepší sociální a finanční systémy než dosud (často nemají žádné).

Někteří bitcoineři se snaží prosadit myšlenku, že blockchain je vhodný k ochraně jediného pravidla, a tím je zajištění existence 21 milionů mincí BTC. Nevadí jim, že všechny ostatní finanční a sociální služby zůstávají centralizované. Jiní si myslí, že je vhodné mít možnost definovat libovolné množství pravidel nebo razit libovolné množství tokenů a chránit je prostřednictvím decentralizace.

Jediný legitimní převod hodnoty prostřednictvím blockchainové sítě je BTC. Vše ostatní je podle bitcoinerů zbytečné. Jiní si myslí, že je výhodné mít možnost vytvořit aplikaci, která se chová podle pevných a neměnných pravidel a je schopna komunikovat s tokeny, které mohou reprezentovat v podstatě cokoli na světě.

Bitcoineři v podstatě tvrdí, že všechny problémy světa lze řešit prostřednictvím databáze, tedy přes prostředníky. Tím v podstatě říkají, že nevěří v sílu Peer-to-Peer komunikace mezi uživateli, pokud si navzájem neposílají BTC. Uživatelé si tedy nemohou posílat jiné cenné věci, jako je hudba, knihy, obrázky, akcie, stablecoiny, dluhy a mnoho dalších věcí. Podle bitcoinerů je pro výměnu BTC za USD vždy lepší použít centralizovanou burzu. Ještě výhodnější je používat centralizovanou platformu pro půjčování. DeFi je zlo.

Bitcoineři, kteří to stále dokola opakují, zřejmě nechápou sílu vlastního držení asetů a nevěří, že lidé spolu mohou svobodně komunikovat, aniž by třetí strana neadekvátně vydělávala nebo zneužívala svého postavení.

Blockchain není technologie vhodná pouze pro vytváření pevné měnové politiky. Možnosti jsou mnohem větší. Síla distribuované sítě spočívá ve svobodné komunikaci mezi uživateli, aniž by ji zprostředkovatelé nespravedlivě zpoplatňovali, cenzurovali nebo zneužívali ve svůj prospěch. Všude tam, kde hrozí zneužití moci zprostředkovatelem, je možné uvažovat o jeho nahrazení prostřednictvím decentralizované aplikace a tokenů.

Blockchain může vyřešit obecný problém, ne jen jeden konkrétní. Blockchain je stroj důvěry, který zajišťuje spravedlivou interakci mezi uživateli, kteří se navzájem neznají a nedůvěřují si. Navíc může sloužit jako globálně přístupná a necenzurovatelná síť, která může převádět jakoukoli hodnotu a navíc definovat pravidla vzájemné interakce prostřednictvím chytrých smluv.

Vraťme se ještě krátce k síti BitTorrent. Problém, který se snažil vyřešit BitTorrent, se vrátil. Spotify a Netflix jsou současní neefektivní zprostředkovatelé zneužívající svého mocenského postavení. Převzali podnikání bývalých vládců trhu, ale dnes jsou to oni, kdo jsou podobně neefektivní jako jejich předchůdci. Je možné pomocí distribuované sítě, jako je Cardano, opět narušit streamovací služby? Lze podobně narušit banky a sociální sítě? Hlavní otázkou je, proč to nejde přes databázi?

Databáze je nástroj, který bude vždy pod kontrolou malé skupiny lidí, kteří mohou své postavení zneužít. Mohou manipulovat s údaji v databázi. Mohou na pozadí uzavírat netransparentní dohody. Často zneužívají údaje uživatelů ve svůj prospěch a v rámci hospodářské soutěže.

Již nyní existují služby pro přímý přístup k fanouškům, jako je Bandcamp, DistroKid, SoundCloud, Patreon a další. Některé používají řešení typu klient-server, jiné se snaží využívat blockchainové sítě. Teoreticky je možné vytvořit funkční hybridní řešení, v němž bude služba využívat streamovací a blockchainové protokoly.

Většina umělců a youtuberů, které osobně znám, se snaží obejít třetí stranu, kterou používají ke sdílení obsahu, a chtějí, aby jim fanoušci platili přímo. Někteří youtubeři dávají část svého obsahu na YouTube zdarma a prostřednictvím svých účtů Patreon nabízejí exkluzivní obsah nebo jiné výhody. Tímto způsobem mohou získat sledující, kteří jsou ochotni zaplatit za více nebo kvalitnější obsah.

Jsou Patreon a podobné služby konečným řešením? Z našeho pohledu by Patreon mohl být jen dalším Spotify. Z krátkodobého hlediska je lepší než stávající řešení, ale nakonec může své pozice zneužít a určitě tak učiní, až získá větší podíl na trhu.

Problémem není konkrétní technologické řešení, ale existence třetí strany a skutečnost, že někdo může učinit rozhodnutí, které je výhodné pouze pro úzkou skupinu lidí (generální ředitele, majitele služby atd.) a nevýhodné pro ostatní (uživatele).

Konečným řešením není vybudování služby, která je dočasně efektivnější než ta stávající, ale řešení, které je automatizované (nebo poloautomatizované) a nemá v pozadí někoho, kdo může zneužít svého postavení.

Pokud je výhodné mít neměnnou měnovou politiku, proč by mělo být méně výhodné vybudovat globálně dostupné služby bez generálních ředitelů, kteří mají neměnná pravidla v jiném odvětví? Jestliže největší inovací, kterou blockchain světu přinesl, je možnost vytvořit digitální hodnotu, určitý počet tokenů, které nelze nikdy změnit, je jistě ještě výhodnější mít možnost vytvořit digitální pravidlo, které nikdo z pozice moci nemůže změnit. Kdokoli na světě může vytvořit digitální hodnotu ražením tokenů nebo definovat nové pravidlo napsáním inteligentního kontraktu.

Přijetí nových technologií vyžaduje pochopení a čas

Možnost vytvořit digitální nedostatek nebo pravidlo chráněné decentralizovanou sítí je významnou inovací. Bude však trvat, než lidé tyto možnosti pochopí a najdou pro ně využití. Na zdokonalování technologie blockchain týmy stále pilně pracuji. Lze říci, že blockchain ještě není zralou technologií pro masové přijetí. Představujeme si, že masové přijetí bude možné až za dalších 5-10 let, až budou existovat spolehlivé druhé vrstvy a bude jasné, které z nich jsou nejvhodnější pro řešení konkrétních problémů.

Databáze se dobře škáluje, zápisy do ní jsou velmi rychlé a nasazení je relativně levné. Blockchain se dobře neškáluje. Bitcoin zapisuje maximálně několik MB dat jednou za 10 minut a má vyšší spotřebu energie než Argentina.

Lidé nezpochybňují potenciál blockchainu, ale kritizují současnou nízkou efektivitu pro reálné použití. To je však řešitelný problém.

Cardano vytváří nový blok každých 20 sekund a má v plánu škálovatelnost výrazně zvýšit. Ouroboros Leios PoS (input endorser) umožní paralelní produkci 3 typů bloků současně. Doslova každou sekundu bude možné vytvořit nový blok. Hlavní finální blok bude obsahovat pouze odkazy na transakce, takže může obsahovat doslova tisíce, možná desetitisíce transakcí. Cardano je o 99 % energeticky úspornější než Bitcoin. Nezapomeňme na druhou vrstvu Hydra, která také výrazně pomůže zlepšit škálovatelnost a je použitelná i pro provádění chytrých kontraktů.

Cardano, ale i mnoho dalších projektů, je schopno přiblížit se možnostem databází a umožnit tak jejich masové přijetí. Je důležité, aby týmy zachovaly decentralizaci, protože se snaží zvýšit efektivitu blockchainových sítí.

Základním rozdílem mezi blockchainem a databází je decentralizace. Databáze jsou velmi efektivní, protože jsou centralizované. Bitcoineři rádi říkají, že blockchain je jen drahá a neefektivní databáze, která se k ničemu jinému nehodí. Bohužel přehlížejí technologický pokrok, který toto falešné vyprávění boří přímo před našima očima.

Je pravda, že dokud nebude blockchain efektivnější, není jeho masové přijetí v zásadě možné. Zároveň však platí, že jakmile technologie blockchain dozraje, má potenciál narušit mnoho odvětví. Narušení sociálních sítí bude obtížné, zejména kvůli síťovému efektu stávajících služeb. Mnohem snadněji si blockchain prorazí cestu do finančního sektoru. Tam k narušení již dochází. Každý, kdo někdy vyzkoušel službu DeFi, musí vědět, že je to budoucnost bez ohledu na současný stav.

Pokud může blockchain narušit banky, a to je dnes téměř jisté, proč by nemohl narušit i jiná odvětví? Jediné, co tomu v současné době brání, je obrovský rozdíl mezi efektivitou databáze a blockchainu. A jak jsem již naznačil, to se rychle mění.

Druhotným problémem jsou zákony a regulace týkající se například autorských práv nebo burzy. Ale je to skutečně problém? Opravdu si myslíte, že lidé nepochopí výhody blockchainu a nezmění zákony? V případě internetu to udělali a svět se díky tomu změnil k lepšímu. Proč by se historie neměla opakovat i v případě blockchainu?

Závěr

Úřadům se nepodařilo zastavit BitTorrent, a to i přes naléhání mnoha hudebních společností. Tuto síť lidé stále hojně využívají. BitTorrent umožnil šíření mediálního obsahu, ale často docházelo k porušování autorských práv. Blockchain umožní tokenizaci souborů a zajistí, že autoři dostanou spravedlivou odměnu od fanoušků, kteří chtějí za obsah zaplatit. To nám připadá jako jednoduché řešení.

Lidé si někdy myslí, že pouze masové přijetí je úspěchem, ale i to je falešný příběh. Pokud bude blockchain užitečný pro několik procent populace, bude to úspěch. Lidé v rozvojových zemích nemají přístup k běžným finančním službám. Měly by místní úřady blockchain zakázat, nebo podporovat jeho přijetí, aby se zlepšila kvalita života jejich obyvatel?

Lidé na Západě nepotřebují mít katastr nemovitostí v blockchainu, protože důvěřujeme úřadům, máme občanské průkazy a nezávislé soudy. Co když nic z toho v některých zemích stále neexistuje, protože stát nebyl schopen vybudovat digitální infrastrukturu? Co když je blockchain jediným řešením, jak lidem poskytnout identitu a vytvořit důkaz o existenci nějaké informace někde trvale a transparentně?

Sítě blockchain jsou již všude na světě a jsou dostupné každému, kdo má přístup k internetu. Blockchain změní svět a nejlepší dny Cardana teprve přijdou. Technologie blockchain tu zůstane navždy a bude stále efektivnější. Ze světa nezmizí ani databáze, ale všude tam, kde drahé a neefektivní zprostředkovatelské firmy zneužívají svého postavení, budeme moci uvažovat o jejich nahrazení.

Článek byl připravený Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/cardano-solves-problems-other-than-what-the-database-is-sufficient-for