🇨🇿 Charles Hoskinson – KeyNote na Cardano Summitu 2020

CZ překlad:

Charles Hoskinson – KeyNote na Cardano Summitu 2020

Na Summitu se Charles účastnil ze své kanceláře v Coloradu. Na začátek Summitu bylo registrováno přes 9.100 účastníků. A začal v dobré náladě.

Na ten gauč za mnou jsem si za tu dobu docela zvykl, je to už 5 let.

Začali jsme s principy od samého začátku, nikoli jako nadstavba nad BTC či ETH. Ano, je to dlouhé a těžké, ale dává to smysl.

V 2015 jsme začali otázkou: Co je blockchain?

Dnes máme Ouroboros protokol, který je základem Shelley

  1. Přináší více bezpečnosti

  2. Je více a více decentralizován s tím, jak roste cena – a srovnejte s BTC, kde 5 Top minerů generuje přes 50% bloků – a my máme přes 1000 poolů. Ano nese to s sebou složité otázky na téma generování náhodných čísel, synchronizace hodin a tak.

Já věřím v decentralizaci a tohle nás tam dovede.

OB je jedinečný protokol, ale nemůžeme být závislí na nápadech jednotlivců, potřebujeme širší základnu, a proto jsme se obrátili na akademickou sféru a dnes už vědecké studie nepíší jenom naši lidé, ale stále širší základna vědců, doktorandů a studentů z univerzit po světě a to je skvělé! A bude jich mnoho a to je budoucnost.

Není náhoda, že Computer science (Informatiku) založili matematici, a proto jsou formální metody důležité pro Mission Critical aplikace, kde není místo pro chyby. Proto děláme formální metody. Je to drahé, pomalé, a proto jsme makali na problematice formálních metod s předními vědci. A tak dnes máme nejen Shelley, ale také přesnou formální specifikaci Shelley.

Podobně k tomu přistupuje třeba SpaceX nebo velké farmaceutické firmy. Děláme věci ne pro dnešek, ale pro dlouhodobou budoucnost a až se nás v roce 2050 zeptají na konferenci, co bychom udělali jinak, to by bylo super v roce 2050 mluvit o Cardanu.

Loni jsme spustili ITN, 1200 poolů. Poolaři makali každý den znovu a znovu, tisíce lidí, moc jim za to za IOG děkuji, bez vás by to poolaři nebylo.

Museli jsme ve vývoji změnit spoustu věcí a to přinášelo zpoždění, ale učili jsme se všichni a navzájem, třeba i burzy, kde přínosem byla spolupráce s Binanance.

Měli jsme pár tvrdých termínů, hlavně 3 poslední měsíce, chceme hladký HardFork 29.7. Proto máme HF Combinátor.

30.6. byl Shelley Node

29.7. Hard Fork

Srpen stakujeme

Ale to nestačí! Potřebujeme smart contracts, MultiSig, vlastní token obdobu ERC20 pro ADA. Proto Goguen tým maká. On chain a off chain musí spolupracovat.

Native Asset Standard (ta obdoba ERC20 na ADA) bude do 120 dní podrobně připraven a bude to zcela jiné než ERC, bude to jiný level

Prisom Identity Management bude uveden na Summitu. Je to velmi významné pro regulované systémy. Bude to další úroveň bezpečnosti pro burzy a umožní tzv Travel Rule požadovaný FATF (Ríša: pravidla pro vládního Velkého bratra, přijatý největšími státy v 2019. Pokud tohle Cardano nějak bude umět realizovat, to bude velká výhoda oproti ostatním. Je super, že o tom Charles přemýšlí) Ovšem základem je, že Ty musíš spravovat svoji identitu a nikoli nějaká vláda za Tebe.

Za 150 dní bude Plutus základ pro smart contracts, nejen, že doženeme ETH, ale i předběhneme. Bude to Blockchain as a Service

Klíčová otázka je, jak dostat developery k nám, aby vyvíjeli Dapky a DeFi na Cardanu

  1. Mnoho DAP developerů přechází mezi platformami

  2. Haskel je skvělý a má už docela komunitu

  3. Potřebujeme motivovat developery, jak to udělal Steve Jobs v 2007 pro iPhone, který ještě neexistoval. Dáme dohromady takový C Fund, kde my dáme 10 Mil USD, dalších 10 Mil USD dají Wave Financial, což je parta investičních veteránů a vyzveme developery, aby se ucházeli o podporu svého projektu, typicky 250-500 K USD na projekt. A ty návrhy už začínáme přijímat!

Lidi nám věří, nechávají se tetovat s logem, pojmenovávají po ADA děti, to je velký závazek

A další velká věc – Volba, Governance – to opravdu není jednoduché, však se podívejte na dnešní USA. Zatím prostě není nejlepší model. My to taky potřebujeme řešit, a proto

Uvádíme Voltaire, bude i TestNet pro něj !

Měli jsme tým, co na základě ITN vyvíjel hlasovací aplikaci, v červenci bude první reálná verze, bude i mobilní apka a…… hned to využijeme!

Bude další Fond na 10 Mil USD, o jejichž využití na nové projekty bude hlasovat komunita, a to od srpna a každý se bude moci zúčastnit, vybírat a volit. A hned je tu otázka: Jsem nadějný developer s super nápady a myšlením, ale nemám moc ADA, tak jak prosadím svůj názor, aby aspoň někdo tomu věnoval pozornost?

Zřídíme Expert Class, skupinu uznávaných lidí jako je pro BTC Andeas Antonopoulos a tyhle lidi taky zvolí komunita třeba z ambasadorů a tito to budou klidně mít jako Full Time Job, placený, aby zkoumali a doporučovali nové nápady pro hlasování a rozvoj. Od srpna budeme přijímat návrhy.

Připravujeme taky proces pro CIP (Cardano Improvement Proposal) a hned prvním CIP je Jak dělat CIP?

Je tu jedna věc, související s Voltairem – umožní nám financovat spoustu věcí a časem se z Cardano Treasury stane největší nástroj pro financování akademického krypto výzkumu. Zatím nás Cardano stálo přes 100 Mil USD.

Nám leží na srdci miliardy lidí po celém světě, aby všichni mohli dělat věci jinak a aby i ti nejchudší, co mají méně než nic, mohli využívat to, co bohatí. Chceme dát světu Finanční Operační Systém.

Před 10 lety bylo krypto o miningu na laptopu a kde jsme dnes ? Pohleďte! Cílem krypta je nás všechny osvobodit a pak budeme sami moci věci ovládat. Cesta byla dlouhá a bude ještě delší a strmější, ale nejsem už sám, jsem tu s vámi a chci jít s vámi, to nejlepší je teprve před námi a dává to smysl.

Dík za to, že jste s námi a na Summitu ! Je to pro mě největší okamžik mého života!