🇨🇿 Hledání hranic shillingu v debatách o Cardanoe

Každý, kdo je aktivní na sociálních sítích a snaží se mluvit o Cardanu, se pravděpodobně setkal s argumentem, že jen “shilluje svůj bag”. Svoboda spočívá v právu na vlastní názor a volbu. Obvinění ze shillingu lze považovat za popírání práva na vlastní názor a volbu. Svět kryptoměn je trochu jiný než tradiční trhy, protože úspěch blockchainů závisí na přijetí zdola. Je proto důležité být více tolerantní k názorům ostatních.

Nejen nákup kryptoměn, ale i čas strávený na sociálních sítích a všechny další podobné aktivity (včetně používání blockchainu nebo DeFi) lze považovat za formu hlasování o budoucnosti projektu.

Hledání hranice mezi shillingem a realitou

Satoshi Nakamoto předpokládal vytvoření nové formy digitální decentralizované hotovosti. K tomu však zatím nedošlo. Bohužel odvětví blockchainu vypadá spíše jako jedno velké bojiště. Kryptoměnové komunity se předhánějí v tom, proč je ten který projekt lepší než všechny ostatní. V médiích se nadměrně diskutují grafy a tržní kapitalizace projektů. Nákup kryptoměn je velkou částí držitelů vnímán jako investice.

Debaty často vypadají jako shilling. Fanoušci se z tohoto chování mohou vzájemně obviňovat. Pojem shilling je dobře známý na tradičních trzích. Označuje se jím propagace produktu nebo služby za účelem osobního zisku nebo finanční motivace. Shilling je nezákonný a je považován za formu manipulace s trhem nebo podvodu. Shilling může uvádět investory nebo spotřebitele v omyl nepravdivými nebo přehnanými tvrzeními o produktu nebo službě, například o jejich kvalitě, výkonu nebo potenciálních výnosech.

Shilling je běžný jev, který zahrnuje reklamu na kryptoměnu s cílem vyvolat humbuk a poptávku po ní. Shilling v oblasti kryptoměn není tak jasně regulován jako na tradičních trzích. Neexistují proti němu žádné univerzální zákony ani pravidla.

Možná vás náš názor překvapí, ale možná je to dobře. Alespoň do určité míry. Někdy je velmi obtížné stanovit hranici mezi shillingem a zdravou debatou o budoucnosti projektu. Ilustrujme si to na příkladu. Přečtěte si následující tvrzení.

Bitcoin je nová forma peněz. Bitcoin je digitální zlato.

Je to shilling? Je to přehnané tvrzení o produktu? Je to zavádějící? Obyčejní lidé, kteří kryptoměny příliš nesledují, by vám řekli, že je to nesmysl a že se to pravděpodobně nikdy nestane. Jim takové tvrzení musí připadat jako shilling. Na druhou stranu máme fanoušky kryptoměn, kteří tomuto tvrzení věří a snaží se Satoshiho myšlenky uskutečnit. Tito lidé jsou každý den na sociálních sítích a snaží se tuto myšlenku vnutit ostatním lidem. Tyto lidi lze označit buď za vizionáře, bojovníky za lepší svět, nebo za shillery.

Proč je tak těžké najít správnou hranici mezi shillingem a realitou?

Blockchain je převratná technologie s obrovským potenciálem. Lidé mají obecně problém odhadnout potenciál převratných technologií. Obvykle je zřejmé, že určitá technologie může změnit svět, třeba jako umělá inteligence nebo internet před několika desetiletími. V souvislosti s blockchainem nelze předvídat, kdy k narušení dojde (což může být postupné a možná nenápadné), jak bude technologie využívána a jak změní jednotlivá odvětví.

Domníváme se, že právě to je vysvětlením mnoha nedorozumění mezi kryptografickou komunitou a lidmi z vnějšího světa, ale také kmenového chování a nepřátelství mezi kryptografickými komunitami.

Pokusme se do naší debaty vnést další tvrzení.

Cardano bude globálním sociálním a finančním operačním systémem.

Pro lidi z vnějšího světa to může být vnímáno podobně jako tvrzení o Bitcoinu. Tedy jako nesmysl a něco, co se nikdy nestane. Komunita Bitcoinu (nebo jakákoli jiná) může toto tvrzení také vnímat jako shilling. Podobně mohou členové komunity Cardano (nebo jakékoli jiné) považovat tvrzení, že Bitcoin je nová forma peněz, za shilling.

Toto chování je opět velmi snadno vysvětlitelné. Ani v kryptoměnových komunitách neexistuje jednotný názor na potenciál technologie blockchain.

Bitcoinová komunita si může myslet, že blockchain je vhodný pouze pro digitální zlato, a proto je Bitcoin jediným smysluplným projektem. Komunita Cardano si může myslet, že větší smysl mají stablecoiny, DeFi, tokenizace, decentralizovaná identita (DID) a další věci.

Která komunita má pravdu? To nelze objektivně posoudit. Všechny komunity relevantních projektů mají své vize, argumenty, přesvědčení a plány do budoucna. Svoboda spočívá v právu na vlastní názor a volbu. Obvinění ze shillingu lze chápat jako popírání práva na vlastní názor a volbu.

Komunita se může snažit nalákat na svou stranu nováčky, protože se může domnívat, že vítězství se bude měřit počtem uživatelů a tržní kapitalizací. Do jisté míry je to pravda. Za tribalismem se skrývá boj o uživatele a kapitál.

Překračování hranic a shilling v kryptosvětě

Z určitého pohledu lze shilling považovat za neetický, nečestný a poškozující pověst odvětví. Každý může mít hranici, od které považuje tvrzení za shilling, nastavenou trochu jinak. Jedná se o subjektivní vnímání každého z nás. Regulační orgány na to budou mít vlastní názor a mohou ho prosazovat. Můžeme očekávat, že se regulátoři budou více věnovat odvětví kryptoměn a definovat pravidla.

Pro mě osobně je pomyslnou hranicí explicitní výzva k nákupu kryptoměn. Nelíbí se mi, když někdo lidem radí, aby se zadlužili kvůli nákupu kryptoměn, nebo dokonce prodali nemovitost kvůli nákupu kryptoměn.

Dovolte mi jeden nepopulární názor. I když vím, že peníze nejsou kvůli vysoké inflaci dobrým nástrojem pro dlouhodobé spoření, nemyslím si, že je fér radit lidem, aby se zbavili USD a nakoupili krypto. Existuje mnoho investičních příležitostí včetně fyzického zlata. Lidé potřebují používat stabilní prostředek směny a zúčtovací jednotku. Kryptoměny jsou v současné době příliš volatilní na to, aby byly dobrým prostředkem směny. Říkat, že je čas zbavit se USD nebo jiné stabilní fiat měny, považuji za shilling.

Více než 95 % držitelů kryptoměn ani nepoužívá vlastní peněženky a drží kryptoměny na centralizovaných burzách. Téměř všichni považují kryptoměny za investici a nadále používají fiat měny. I když jsem si vědom toho, že adopce musí někde začít, aby mohla pokračovat, zatím jen několik příznivců kryptoměn běžně používá krypto k platbám. Proto si myslím, že technologie blockchainu má větší potenciál než samotné kryptoměny (i když mince a veřejný blockchain nelze od sebe oddělit). Mince budou mít v budoucnu určitě důležitou roli, ale ne bez užitečnosti, kterou nabízí blockchain.

Názory na to, co je nebo není shilling, jsou subjektivní. V kryptoměnovém průmyslu se pohybuji již mnoho let, takže jsem velmi otevřený mnoha názorům a většinou je za shilling nepovažuji. Bohužel argument o shillingu se používá v případech, kdy někdo srovnává dva projekty mezi sebou nebo prostě není fanouškem projektu, kterému oponent v debatě fandí. Každý, kdo fandí konkurenčnímu projektu, může být označen za shillera, ať už říká cokoli. To je, alespoň podle mého názoru, špatně, protože na propagaci legitimních blockchainových projektů není ze své podstaty nic špatného (který je ale legitimní?).

Debaty v blockchainovém odvětví jsou velmi často neobjektivní a zavádějící. Chybí objektivita založená na důkazech. To je realita, se kterou musíme bojovat. Mohl bych vyjmenovat desítky tvrzení, se kterými nesouhlasím nebo částečně nesouhlasím. Mohu uvést příklady.

 • Proof-of-Work je nejlepší konsensus na světě, protože využívá fyzický zdroj.
 • DeFi je nesmysl. Potřebujeme jen bezpodmínečný převod hodnoty.
 • Bitcoin je nejvíce decentralizovaná síť na světě.
 • PoS nikdy nebude fungovat.
 • Tokenizace je nesmysl. Potřebujeme jen server a běžnou databázi.
 • Web3 je nesmysl. Nikdo nechce vlastnit svá data a identitu.
 • Všichni na světě budou pro platby používat BTC. Státy a jejich peníze nebudou existovat.
 • Bitcoin, ne blockchain.

Tato tvrzení bych mohl považovat za shilling, zavádějící nebo přehnaná tvrzení. Toho, kdo to tvrdí, bych označil za shilla. Přesto to nedělám, protože vím, že druhá strana o tom může být přesvědčena, nebo tématu dostatečně nerozumí. Mohl bych argumentovat nějak takto.

 • Proof-of-Stake je již několik let prokazatelně funkční a energeticky účinnější než Proof-of-Work.
 • DeFi nahradí některé bankovní služby.
 • Cardano je nejvíc decentralizovaná síť v první desítce.
 • Všechna digitální aktiva budou tokenizována na blockchainu, včetně peněz.
 • Lidé chtějí vlastnit svou identitu a mít kontrolu nad svými daty.
 • Fiatové měny tu zůstanou. Někteří lidé budou platit kryptoměnami. Možná bude možné platit mincemi ADA.
 • Blockchain může převádět nejen BTC, ale v podstatě všechna finanční aktiva.

Samozřejmě, že někteří mohou tato tvrzení považovat za shilling, zavádějící nebo přehnaná tvrzení. Za shilla mohu být označen i já.

Nemyslím si, že by některý z těchto výroků (všechny výroky v článku) překračoval hranici a mohl být považován za shilling. Na všechny mám svůj vlastní názor a mohu se o něj podělit s ostatními lidmi. Z mého pohledu je to naprosto v pořádku.

Z mého pohledu je důležité vést věcnou debatu a porovnávat jednotlivé projekty mezi sebou. Je důležité, abychom našli nejlepší řešení konkrétních problémů. Dokonce se musíme zamyslet nad tím, které problémy můžeme prostřednictvím blockchainu vyřešit. Troufám si tvrdit, že ani v tom zatím nemáme jasno, i když si někteří mohou myslet, že ano.

Blockchain je ještě příliš mladý a technologie se zdokonaluje doslova každým dnem. Jak můžeme být dnes schopni odhadnout potenciál této technologie?

Držení kryptoměn je formou hlasování

Argument o shillování vlastního bagu je nesmysl, protože pokud je někdo fanouškem projektu a používá ho, je logické, že musí mince vlastnit. Myslím, že je naprosto fér, když lidé mluví o tom, do čeho vložili kapitál, čas a úsilí.

Držení kryptoměn považuji do jisté míry za formu hlasování. Pokud lidé kryptoměny drží, zvyšují tím tržní kapitalizaci projektu. Pokud lidé používají blockchain a DeFi, zvyšují síťový efekt a TVL. Pokud lidé o projektu mluví, zvyšují povědomí. Všechny tyto aktivity zvyšují atraktivitu projektu pro nové uživatele.

Aby bylo možné blockchain používat, je nutné mít projekt coin, protože za jeho používání je nutné platit poplatky. Mince jsou vstupenkou do ekosystému a nutnou podmínkou pro používání (v případě Cardana tomu tak po zavedení poplatků Babel nemusí být).

Všimněte si, že adopce nemusí nutně probíhat pouze prostřednictvím vlastnictví mincí, ale také prostřednictvím využívání služeb v blockchainu. Dokonce si myslím, že používání blockchainu je důležitější. Můžeme se pokusit udělat ze všech lidí na světě (teď přeháním) HODLERY, ale určitě je lepší udělat z nich UŽIVATELE.

Pokud používáte fiat měny, nutně využíváte finanční služby, jako jsou převody hodnot, platby, půjčky, pojištění, investice atd. Jsou lidé, kteří používají peníze, HODLEŘI nebo UŽIVATELÉ? Je zřejmé, že jsou to spíše UŽIVATELÉ než HODLEŘI.

Má-li se odvětví blockchainu podílet na narušení finančního světa nebo se dokonce pokusit být alternativou k fiat měnám, musí se počet UŽIVATELŮ zvýšit. Tedy volit prostřednictvím používání, nikoliv pouze prostřednictvím HODL kultury. Cardano potřebuje hlavně uživatele, ne hodlery. Tím se možná liší od Bitcoinu.

Držení ADA, používání Cardano a mluvení o tomto projektu by nemělo být apriori považováné za shilling. Vždy záleží na kontextu. Některé lidi dráždí existence některých projektů a mají s nimi potřebu bojovat. To je zbytečné. Lidé by si měli zkoušet jednotlivé projekty a zůstat u těch které jim pomohou dosáhnout jejich cíle. Lidé mají stejné právo zvolit si Cardano stejně jako mají právo zvolit si Bitcoin. Nebo si vyberou oba dva z jiných důvodů.

Závěr

Z mého pohledu kryptoměny uspějí pouze tehdy, pokud do našeho světa přinesou více svobody. To se nestane, pokud budeme považovat za nepřátele všechny, kteří hlasují jinak než my, tj. používají jinou kryptoměnu než my. Pokud mají kryptoměny lidi rozdělovat, jak se to liší například od politických stran, náboženství nebo různých režimů? Neoznačujme se navzájem za shillery vlastních batů, když nám chybí argumenty. Tolerujme různorodost a vnímejme konkurenci jako nejlepší způsob, jak najít nejlepší technologické řešení pro naši budoucnost.

Článek připravili Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/finding-the-limits-of-shilling-in-the-cardano-debates