🇨🇿 Mějme od Cardano realistická očekávání

Přijetí kryptoměn je z velké části poháněno spekulacemi a vidinou rychlého zbohatnutí. To je z technologického hlediska nešťastné, protože užitečnost blockchainových sítí může mít jen málo společného s vysokou volatilitou a náladou na trhu. Funkce automobilů Tesla se také nemění v závislosti na pohybu hodnoty akcií společnosti. Je důležité zbavit se zbytečných narativů minulosti a začít budovat nové. Adopce Cardano potřebuje narativy, které jí pomohou propagovat poslání projektu a vzbudí v lidech realistická očekávání ohledně technologických možností. Možná si myslíte, že většina lidí chce spekulovat a kryptoměny nepoužívat. Skutečnost je taková, že velká část populace nemá zájem spekulovat v jednom z nejrizikovějších odvětví investování. Má-li se přijetí zvýšit, je třeba přemýšlet o narativech spojených s Cardanem.

TLDR

  • Tržní kapitalizace má tendenci odrážet užitečnost a síťové efekty. Komunity slibují vysokou tržní kapitalizaci a doufají ve vyšší přijetí.
  • Nízké využití blockchainových sítí není problémem Cardana, ale odvětví obecně.
  • Blockchain se zatím neprosadil do činností, které lidé dělají každý den.
  • Přímý síťový efekt mohou ovlivnit pouze uživatelé.
  • Uvažte, že 15 let není dlouhá doba od vzniku chytrých kontraktů k prvnímu masově nasaditelnému řešení.

Nechme spekulace o růstu hodnoty v minulosti

Neznám nic jiného na světě, kde by nejvíce vychvalovanou vlastností dané věci byl potenciální růst hodnoty. Akcie podniků rostou na hodnotě, protože se vyrábějí užitečné věci. Akcie sociálních médií rostou na hodnotě díky silnému síťovému efektu. Hodnota zlata roste díky jeho přirozenému nedostatku, průmyslovému využití a dlouhé historii. Komunita kryptoměn se rozhodla jít na to opačně. Zdůrazňují potenciální růst hodnoty. To by mělo přilákat nové uživatele, což zase zvýší síťový efekt a potenciální užitek. Tato převrácená logika zatím příliš nefunguje.

Posedlost růstem ceny vychází především z komunity bitcoinů. Částečně to dává smysl, protože potenciální růst hodnoty je pro většinu fanoušků největší užitečností. Nováčkům je slibováno, že Bitcoin bude novými penězi a že většina společností a bank bude nakupovat ve velkém. Mít budoucí peníze nakoupené dříve než ostatní je významnou ekonomickou výhodou, protože díky nim v krásném novém světě zbohatnete. Stačí přesvědčit lidi kolem sebe, aby si BTC koupili také. O tom je hlavní message Bitcoinu.

Stále větší přijetí je založeno na příběhu a slibech HODL. Stačí si koupit HW peněženku, poslat do ní pár BTC a čekat, co se bude dít dál. Bitcoin má s touto strategií šanci uspět.

Nemyslím si, že je chytré, aby se komunita Cardana snažila použít stejnou strategii. Poslání projektu Cardano je úplně jiné a k úspěchu není nutné zvyšovat počet držitelů ADA. Je třeba pracovat na zvyšování počtu uživatelů a vývojářů, kteří budou na platformě tvořit.

Cardano má blíže k sociální síti než k digitálnímu zlatu. Růst významu Cardana bude založen na přímém síťovém efektu, tj. na přímé interakci mezi uživateli. Bitcoin je spíše o víře. Úspěch je postaven na nepřímém síťovém efektu, i když Bitcoin je také peer-to-peer síť.

Cardano se musí prosadit jako užitečná platforma, která lidem pomůže řešit skutečné problémy. Potenciál je velký, ale zatím nevyužitý. Důvodů je několik. Je důležité dále rozvíjet technologii a zlepšit škálovatelnost. Ještě důležitější je však získat zájem lidí, firem, institucí a vlád o používání Cardana. S tím mohou pomoci narativy.

Platformu Cardano lze používat bez nutnosti spekulovat na růst hodnoty ADA. Užitek je to, co je třeba zviditelnit. Hodnota mincí ADA bude přirozeně růst s tím, jak poroste síťový efekt. Blockchainy, na kterých bude probíhat největší počet transakcí, budou zároveň těmi s nejvyšší tržní kapitalizací. Základní ekonomie bude fungovat dobře. Neslibujme lidem Lambo, ale přemýšlejme s nimi o tom, v čem jim Cardano může pomoci.

Užitečnost a síťový efekt

Cardano je globálně dostupná síť s nízkými náklady na transakce a možností vydávat vlastní tokeny. Chytré smlouvy umožní naplno využít potenciál decentralizace. Když se nad tím zamyslíte, potenciál takové sítě nezávislé na centrální autoritě je obrovský.

Občas se setkávám s názorem, že Cardano nemá žádné využití. Ani internet toho na začátku moc nedokázal. Postupem času se počet nových užitečných služeb rozrostl a odvětví blockchainu lze považovat za pokračování úspěchu internetu. Nepodceňujme propojení stávajících technologií nebo technologických inovací, které zjednoduší nebo zásadně zlepší využití blockchainu.

Kryptoměny vlastní zhruba 350 milionů uživatelů. Je to jen asi 5 % populace. Kdybychom spočítali počet transakcí za den na 10 nejlepších blockchainech, nedostali bychom se ani na 100 TPS. I kdybychom takového TPS dosáhli, bylo by to jen méně než 10M transakcí za den. To by byla zhruba jen 3 % lidí, kteří dnes drží kryptoměny. Nízké využití blockchainových sítí není problémem Cardana, ale celého odvětví. Drtivá většina lidí drží především kryptoměny, ale blockchainové sítě nepoužívá. Nezáleží na tom, zda mluvíme o Bitcoinu, Ethereu, Cardanu nebo jakékoli jiné síti.

Cílem celého odvětví je zvýšit celkový počet držitelů kryptoměn, ale hlavně počet těch, kteří budou blockchainové sítě používat. Proč lidé nepoužívají blockchainové sítě častěji?

Důvodů je několik. Negativní historické zkušenosti. V době humbuků se projevuje nízká škálovatelnost sítí. Vypořádání trvá velmi dlouho a poplatky prudce rostou. Převod nestálé hodnoty je pro většinu lidí kromě nákupu a prodeje nepoužitelný. Používání blockchainových peněženek je komplikované a pro lidi nepohodlné.

Kromě těchto dobře známých důvodů existuje ještě jeden, který je kritičtější. Blockchainové sítě mají v reálném světě malé využití. Blockchain se zatím neprosadil do činností, které lidé dělají každý den. Blockchain není potřeba k používání většiny služeb na internetu. Pro platby je blockchain stále jen alternativou a pro většinu lidí je pohodlnější používat internetové bankovnictví. Sociální sítě zatím blockchain nevyužívají, s výjimkou možnosti použít NFT jako profilový obrázek. Firmy a banky kryptoměny pouze drží, ale ani ony tuto technologii příliš nevyužívají. Existují výjimky, ale nejsou příliš viditelné.

Pro Cardano je velmi výhodná možnost posílat tokeny a stablecoiny, protože to může být pro lidi užitečnější než posílání ADA nebo BTC. Jakmile budou stablecoiny široce přijímané, budou je lidé více používat k placení. Tokeny však mohou mít větší význam. Jejich význam může být zpočátku napůl zbytečný. Někteří lidé to říkají například o NFT. Poloužitelné tokeny mohou jednoho dne dát vzniknout případu použití, který bude velmi užitečný, a podniky ho začnou využívat. Lidé se mohou naučit používat blockchainové peněženky na tokenech a nebudou přitom riskovat ztrátu bohatství.

Vyprávění o Cardanu by mělo být především o užitečnosti. Lidé musí pochopit rozdíl mezi centralizovanou a decentralizovanou službou a jejich preference se musí změnit. Velká společnost nebo instituce se musí rozhodnout, že na Cardanu postaví vlastní DEX a naučí zákazníky, jak ho používat. Pokud se to stane skutečností, decentralizace začne vítězit.

Mějte realistický časový odhad

Někteří lidé čekají na další býčí run a myslí si, že nastane nová éra kryptoměn a nekonečného růstu. Poté možná přijde další medvědí trh a zájem o kryptoměny, včetně používání DeFi, opadne.

Nepleťte si tržní cykly s vývojem a mírou přijetí technologií. Býčí trh sice přitahuje nováčky, ale většinou se jedná o spekulanty, nikoli o skutečné uživatele. Skuteční uživatelé si musí technologii osvojit a používat ji. Ti, kteří si kryptoměnu pouze koupí a čekají, jsou spekulanti.

Pouze uživatelé budou mít vliv na přímý síťový efekt. Růst síťového efektu ovlivní další zájem o využití. Například přijetí stablecoinů bude záviset na poptávce uživatelů. Obchodníci musí vidět, že lidé stablecoiny drží a chtějí je utrácet. Rostoucí využívání DeFi zvýší zájem finančních institucí zapojit se do tohoto podnikání. Spekulanti mají na síťový efekt jen minimální vliv. Počet držitelů kryptoměn může svědčit o zájmu o ně, ale nemusí být zřejmé, jak je lidé chtějí používat.

Udělejme si malý výlet do historie, abychom se podívali na tempo vývoje. Kolem roku 2016 se hodně mluvilo o tom, jak by bylo skvělé, kdyby se podařilo vytvořit DEXy, které by nahradily CEXy. Všichni to považovali za velký technologický pokrok. Skutečnost je taková, že na konci býčího období v roce 2017 neexistoval žádný funkční DEX. Na konci býčího běhu v roce 2021 jsme již měli mnoho DEXů. Některé z nich měly a stále mají relativně vysoké objemy. Probíhající medvědí trh je umocněn kolapsem centralizovaných služeb včetně velkého CEXu. To může být důležitý moment pro všechny fanoušky kryptoměn, protože je to donutí přemýšlet jinak. Mnozí se naučili používat hardwarové peněženky a chápou důležitost vlastní úschovy. Dalším logickým krokem je větší zájem o decentralizované služby.

Kde budeme v roce 2025? Troufám si tvrdit, že lidé začnou více používat DEXy a s tím i DeFi služby. Některé DEXy začnou mít významný podíl na trhu, ale CEXy budou stále dominovat. DEXy budou trpět nízkou škálovatelností platformy a týmy se budou snažit využívat druhé vrstvy. Odhaduji, že až někdy v roce 2030 budou DEXy schopny plně nahradit CEXy.

Uvědomte si, že 15 let od vzniku chytrých kontraktů do prvního masově použitelného řešení není dlouhá doba. Navíc v době, kdy bude toto řešení dostupné, bude teprve na začátku jeho masového přijetí. Možná za dalších 10 let budou mít DEXy a služby DeFi stovky milionů uživatelů. Mluvíme o roce 2040.

Přijetí kryptoměn bude velmi pozvolný proces. Nečekejte, že všichni kolem vás budou používat Cardano od příštího býčího běhu. V té době budou existovat služby DeFi, které budou považovány za časem prověřené a budou rozšiřovat svou uživatelskou základnu. Ta může růst relativně rychle, protože služby DeFi potřebují zejména lidé z rozvojových zemí. Pokud bude Cardano v roce 2025 používat milion uživatelů denně, považoval bych to za úspěch. Pokud ne, byl můj odhad příliš optimistický a nic se neděje.

Závěr

Po spuštění stablecoinů se užitečnost Cardana výrazně zlepší. Z dlouhodobého hlediska bude zajímavý zejména DJED, protože pokud bude bez problémů existovat 5 let, bude to důkaz, že jsme schopni se decentralizovaně vypořádat s vysokou volatilitou kryptoměn.

Osobně považuji složitost používání peněženek a strach uživatelů z posílání transakcí na řetězci za jednu z největších překážek používání kryptoměn. Jedná se o problém celého odvětví, a jakmile někdo najde řešení, bude použitelné pro všechny blockchainy.

Odpůrci blockchainu tvrdí, že transakce na řetězci jsou ve srovnání s tradičními řešeními těžkopádné. To je pravda, ale druhá vrstva může tento problém vyřešit. To, čím se blockchainová řešení liší od architektury klient-server, je vlastní úschova a nahrazení zbytečných prostředníků. To služby typu klient-server nedokážou. Postavit DeFi na Cardanu má smysl, i když to bude velmi dlouhý proces. Přizpůsobme vyprávění a mluvme o Cardanu jako o globálním sociálním a finančním operačním systému.

Článek napsali Cardanians s podporou Cexplorer.

Přečtěte si originální článek v AJ: https://cexplorer.io/article/let-s-have-realistic-expectations-of-cardano