🇨🇿 První stabilní mince na Cardanu

Společné partnerství mezi Ergo Foundation, IOG a Emurgo vyústilo ve vytvoření první stabilní mince zvané AgeUSD, která se objeví na sítích Cardano a Ergo. Jedná se o algoritmický protokol pro vytvoření stabilních mincí kryté kryptoměnami s některými významnými výhodami oproti oblíbeným stabilním mincím Dai.

Proč potřebujeme stabilní mince?

Tradiční kryptoměny jako BTC, ETH nebo ADA jsou volatilní. To znamená, že cena může v krátké době stoupat nebo klesat. Někdy, když je trh turbulentní, to může být i 10% nebo 20% denně. Kryptoměny mohou být obecně dobrým uchovatelem hodnoty díky své stabilní a těžko měnitelné měnové politice. Zdaleka však nejsou dobré jako účetní jednotky či prostředky směny. Lidé často inklinují k tomu, aby kryptoměny pouze drželi, kvůli pravděpodobnosti jejich vyššího cenového zhodnocení v budoucnosti. Proto se často nepoužívají přímo k platbám. Když je navíc špatná nálada na trzích a ceny projektů klesají, lidé často prodávají kryptoměny za nekryté fiat měny, aby chránili své bohatství.

Vysoká volatilita také brání vytváření sofistikovanějších finančních služeb. Věřte mi, že není dobrý nápad vzít si půjčku a použít k tomu volatilní aktivum. Představte si, že si půjčíte 10 000 mincí ADA a slíbíte, že je po dvou letech vrátíte. V době psaní tohoto článku má 10 000 mincí ADA hodnotu 4 000 $. Můžete snadno vypočítat, že jedna mince ADA stojí 0,40 $. Co když cena ADA coinů poroste a za dva roky dosáhne 3 USD, a vy stále budete muset splácet dluh? Zjistíte, že musíte zaplatit 30 000 USD. Stále to bude 10 000 mincí ADA, ale ve fiat měně to bude 7,5 krát více. Mohli byste mít docela problém se splácením tak velkého dluhu. Na druhou stranu, pokud by cena klesla, bylo by pro vás splácení dluhu snazší.

Představte si, že uvažujete o založení nějakého podniku, který by byl plně decentralizovaný a museli byste se vypořádat s cenovou volatilitou. Nálada na trhu by ovlivnila váš úspěch nebo neúspěch více než vaše dovednosti a nápady.

V současné době se kryptotrh točí kolem půlení Bitcoinu. Znamená to, že by bylo chytré zahájit podnikání na začátku roku 2021, protože to bude pravděpodobně býčí rok. Na druhou stranu byste pravděpodobně selhali, pokud byste chtěli začít podnikat na začátku roku 2022. Proč? Je vysoce pravděpodobné, že by to mohl být začátek medvědího období dlouhého klidně 3 roky. Jsme si jistí? Nejsme. Může někdo předpovídat budoucnost? Nikdo to není schopen udělat. Je tedy chytré zahájit nové podnikání na plně decentralizovaném řešení? Vaše možnosti by byly docela omezené a budete čelit mnoha rizikům a nepředvídatelným událostem.

Podívejme se na krypto-prostor z širší perspektivy.Je potřeba lidem nabídnout více užitečnosti a využití. V tuto chvíli jde hlavně o spekulace. Projekty jako Cardano nejsou postaveny tak, aby se staly spekulativním aktivem. Jedním z cílů projektu je poskytovat finanční služby lidem, kteří je nemají. Lidé žijící v rozvojových zemích nepotřebují nakupovat a držet kryptoměny. Možná by si to ani nemohli dovolit i kdyby to náhodou potřebovali, pokud by byli nuceni zaplatit poplatky za pár dolarů. Tito lidé potřebují peníze a společné finanční služby. Potřebují spolehlivou účetní jednotku a prostředky směny a to mnohem více než uchovatele hodnoty. Lidé z rozvojových zemí často nemají hodnotu, kterou by mohli uchovat a otázka je, jestli dává smysl dělat z nich spekulanty. Aby bylo jasno, aktivum, které má atributy účetní jednotky a směnného prostředku, musí být také alespoň částečně uchovatelem hodnoty. Tito lidé mohou být ochotni používat decentralizované kryptoměny, ale pod podmínkou, že mají všechny tři atributy peněz.

Decentralizace jako koncept je skvělá, protože se můžeme vyhnout neefektivním prostředníkům a spoléhat se na decentralizované služby a aplikace. Potřebujeme však také určitou formu finanční stability pro každodenní použití. Naštěstí decentralizace není vázána na volatilitu kryptoměn. Řešení je jednoduché. Musíme vytvořit kryptoměny, které udržují stabilní hodnotu. Řešením jsou stabilní mince.

Abychom porozuměli stabilním mincím, můžeme vám dát jednoduchý příklad. Představte si, že cena nového smartphonu je 500 USD. Jste schopni ušetřit 10 USD denně a chcete udržet hodnotu v něčem, co vám zajistí, že si budete moci koupit smartphone přesně po 50 dnech. Nejbezpečnějším způsobem je ponechat si USD mince. Jaké jsou alternativy, když chcete použít decentralizované technologie? Můžete použít volatilní kryptoměny a každý den koupit ADA, BTC, ETH nebo jinou kryptoměnu v hodnotě 10 USD. Pokud to uděláte tímto způsobem, existuje riziko ztráty hodnoty, ale také možnost, že se hodnota zvýší. Nejste si tedy jisti, zda hodnota vašich kryptoměn bude po 50 dnech přesně 500 USD. Může to být 400 USD nebo 600 USD. Pokud používáte stabilní mince, pak je jistota výrazně vyšší. Jedna z vlastností stabilních mincí je ta, že zde nehrozí žádné riziko ztráty, ale také žádné riziko zisku.

Jak vyrobit stabilní minci

Stabilní mince musí být v kontextu účetní jednotky stabilní. To znamená, že když budete platit stabilní mincí jeden den, je téměř jisté, že stejnou částku zaplatíte zítra, po jednom týdnu a pravděpodobně po jednom měsíci. Po delší době zaplatíte jen o něco málo víc. Bude to způsobeno inflací, která tlačí ceny zboží výše a prodražuje je.

Hodnota stabilních mincí musí být spojena s něčím, co je v tradičním světě stabilní. Bohužel v našem světě není nic stabilní. Stabilita fiat měn je udržována uměle. Centrální banky jsou odpovědné za stabilitu nekrytých fiat měn a mají k tomu několik finančních nástrojů. Například centrální banky jsou schopné regulovat počet peněz v oběhu a snažit se udržet malou inflaci. V bouřlivých dobách jsou však nuceni tisknout spoustu nových peněz. Je tedy obtížné udržet nízkou inflaci. Cena zboží může stoupat a peníze se v podstatě znehodnocují. V takových situacích jsou peníze horším uchovatelem hodnoty, ale stále mohou být dobrou účetní jednotkou a směnným prostředkem.

Projekty stablecoinů potřebují dvě věci. Nejprve je třeba zvolit zdroj stability v tradičním světě a použít jej ke stabilizaci digitálních stabilních mincí. Zdrojem může být například cena USD. Aktuální cena se načte přes Oracles. Zadruhé, nějaké jiné cenné aktivum musí nebo by mělo být použito jako podkladové aktivum či zajištění. Například Oracle může poskytnout směnný kurz mezi USD a ADA coiny. Algoritmus tedy ví, že jedna mince ADA stojí 0,45 USD. Chcete-li vytvořit jednu stabilní minci, která bude mít hodnotu jednoho USD, můžete ji v daném čase podložit pomocí 2,22 mincí ADA.

Předchozí příklad používal kryptoměnu ADA jako podkladové aktivum a jak asi dobře víte, je to volatilní aktivum. Nějaký algoritmus musí vyřešit situaci, kdy cena mincí ADA stoupá nebo klesá, protože volatilita nesmí ovlivnit cenu stabilních mincí. Jiným řešením může být použití fiat měn jako podkladového aktiva. Například je možné uložit 1 000 USD v bance a vytisknout 1 000 stabilních digitálních mincí. Tak to dělá Tether. Problémem tohoto řešení je centralizace a důvěra ve třetí stranu. Vy jako uživatel Tetheru nemůžete snadno ověřit, že stejný počet USDT v oběhu je uložen na bankovním účtu ve formě skutečných USD.

Můžeme rozlišovat mezi dvěma základními typy stabilních coinů. První typ je vázán na skutečné peníze. Druhý typ je vázán na volatilní kryptoměny. Je jednodušší implementovat první verzi, ale je nutné důvěřovat třetí straně. Druhé řešení je decentralizovanější, protože je snazší ověřit, zda je uzamčen očekávaný počet kryptoměn. Na druhou stranu je obtížnější udržet stabilitu stabilních mincí, když se jako podkladové aktivum použijí volatilní aktiva. Obvykle je nutné držet vyšší hodnotu kryptoměn, než je hodnota ražených stabilních mincí. Je tedy možné absorbovat cenovou volatilitu, zejména když cena kryptoměn klesá. Například k vytvoření jedné stabilní mince, která udrží hodnotu jedné USD mince, by bylo zapotřebí 4,44 ADA mincí. Jedna mince ADA může být 0,45, takže ve skutečnosti je požadována hodnota 2 USD. Daný algoritmus musí regulovat ražbu stabilních mincí a musí existovat určitý druh pobídek, které v případě potřeby zajistí příliv hodnoty a odmění lidi, kteří poskytují likviditu.

Pojďme se podívat na stabilní mince AgeUSD

AgeUSD je kryptoměnový algoritmický protokol pro stabilní mince. Jako podkladové aktivum budou použity mince ERG nebo ADA. Algoritmus se postará o stabilitu AgeUSD a zajistí dostatečný počet mincí v rezervě.

Stabilita, jednoduchost a dodržování právních předpisů jsou základní principy návrhu. K zajištění stability mincí bylo rozhodnuto použít osvědčený koncept a techniky z tradičního finančního světa. Očekává se, že tomu bude snazší porozumět, a regulační orgány tak snáze přijmou toto řešení. Současná řešení v krypto světě jsou poměrně složitá a těžko pochopitelná. Tým se rozhodl, že to zjednoduší a nebude znovu vynalézat kolo.

Dalším požadavkem bylo vyhnout se používání zajištěné pozice dluhu (CDP). Jedná se o oblíbený návrhový vzor, ​​ale bylo prokázáno, že může selhat, když trh prudce poklesne a síť je ucpaná. V takových situacích nejsou uživatelé schopni rychle reagovat na situaci a algoritmus může vyvolat likvidaci pozic.

Protokol AgeUSD nepoužívá CDP. Neexistují žádné likvidace a uživatelé nemusí rychle odesílat transakce, aby nedošlo ke ztrátě hodnoty. Koncept CDP je ze své podstaty zranitelný a uživatelé při jeho používání dost riskují.

Přístup protokolu AgeUSD spočívá v maximální automatizaci procesu, aby se zabránilo spoléhání se na odesílání transakcí v situacích, kdy se síť může ucpat.

S protokolem interagují dva typy uživatelů. Poskytovatelé rezerv a uživatelé AgeUSD. Poskytovatelé rezerv odesílají kryptoměny jako jsou mince ADA nebo ERG do decentralizované aplikace (dApp). Aplikace vyrazí rezervní mince (RC). Každá rezervní mince představuje určité množství mincí, které jsou uchovávány v rezervě. Aby se mohli razit stabilní mince, musí mít aplikace v rezervě určité množství kryptoměn. Uživatelé AgeUSD také posílají do aplikace kryptoměny a aplikace vkládá mince do rezervy. V tomto případě aplikace razí stabilní mince AgeUSD.

Abychom to shrnuli, poskytovatelé rezerv i uživatelé AgeUSD odesílají do aplikace kryptoměny. Aplikace vkládá kryptoměny do rezervy a razí buď rezervní mince, nebo mince AgeUSD.

Aplikace razí stabilní mince AgeUSD pouze v případě, že je v rezervě požadované minimum kryptoměn. Pokud tomu tak není, musí poskytovatelé rezerv prvně poslat kryptoměny do rezervy. Uživatelé AgeUSD tedy musí někdy počkat, až se tak stane.

Aplikace se snaží zajistit a být si maximálně jistá, že uživatelé AgeUSD mohou v kteroukoli chvíli vrátit stabilní mince AgeUSD a dostat zpět kryptoměny. K tomu se použije aktuální směnný kurz. Uživatelé AgeUSD tak mohou získat více, méně nebo stejné množství kryptoměn, než kolik na začátku poslali.

Poskytovatelé rezerv mohou směnit rezervní mince pro kryptoměny pouze za určitých podmínek. Aplikace musí zajistit, aby mohla nejprve uspokojit uživatele AgeUSD a v rezervě bylo dostatečné množství kryptoměn.

Pojďme se podívat na to, jak to funguje. Pro zjednodušení předpokládejme, že 1 ADA stojí přesně 1 USD a požadovaná rezerva je 200%. To znamená, že aplikace musí obsahovat 2 mince ADA, aby mohla vyrazit 1 AgeUSD.

Alice je poskytovatelem rezerv a do aplikace odešle 200 mincí ADA. Dostane zpět určité množství rezervní mince. Bob si přeje koupit stabilní mince AgeUSD. Vloží 100 mincí ADA a získá zpět 100 AgeUSD. Celková rezerva je 300 mincí ADA.

Předpokládejme, že cena ADA stoupne o 10% a jedna mince ADA je za 1,10 USD. Bob chce vrátit zpět 100 AgeUSD a získat zpět mince ADA. Vzhledem k tomu, že cena mincí ADA vzrostla, Bob získá zpět pouze 90,90 mincí ADA. V rezervě je stále 209,10 mincí ADA. Alice se může rozhodnout vzít si profit a do aplikace odešle rezervní mince. Získá zpět 209,1 mincí ADA. Předpokládejme, že aplikace umožňuje Alici vybírat mince ADA, protože rezerva je stále dostatečná kvůli ostatním poskytovatelům rezerv.

V tomto scénáři získá Alice profit 9,10 mincí ADA. Bob si užil stability, ale dostal zpět jen 90,90 mincí ADA. Co by se stalo, když by cena ADA coinů klesla a bude za 0,90 USD? Pojďme se na to podívat za předpokladu, že je začátek scénáře stejný. Když se Bob rozhodne vrátit zpět 100 AgeUSD, získá na oplátku 111,12 ADA mincí. Důvod je zřejmý. Když cena kryptoměny klesla, může jich získat více za 100 USD, což je ve skutečnosti stejná cena jako je cena mincí AgeUSD. V rezervě zůstává 188,88 mincí ADA. Pokud by se Alice rozhodla vrátit svoji rezervní minci a aplikace by jí to umožnila, získala by pouze 188,88 mincí ADA. Byla by to ztráta, takže by to Alice pravděpodobně neudělala. Pro Alici by bylo lepší, kdyby počkala, až se zvýší cena mincí ADA, nebo bude v rezervě více mincí ADA.

Doufáme, že rozumíte základnímu konceptu. Možná se zeptáte, co se stane, když je cena kryptoměn stabilní nebo neklesne. Zároveň je nutné ekonomicky motivovat poskytovatele rezerv, aby do aplikace odesílali kryptoměny. Poskytovatelé rezerv si přejí vracet rezervní mince za více kryptoměn. Aby toho bylo dosaženo, aplikace vybírá 1% poplatek za ražbu a vyplacení jak rezervních mincí, tak AgeUSD. Počet mincí ADA nebo ERG v rezervě roste, takže roste i hodnota vyjádřená v USD. Pokud bude mnoho lidí používat AgeUSD, nespoléhá se aplikace pouze na růst ceny, ale také na vybrané poplatky. Poskytovatelé rezerv jsou motivováni k zajištění likvidity, protože aplikace může razit AgeUSD jen pokud existuje dostatečná rezerva.

Řešení AgeUSD umožňuje uživatelům používat stabilní mince nebo jít do “longu”, pokud věří, že cena kryptoměn poroste. Výhodou řešení je, že hodnota ražených stabilních mincí je kryta kryptoměnami. Lze snadno zkontrolovat, kolik mincí je v rezervě nebo kolik stabilních a rezervních mincí je vyraženo. Není třeba věřit třetí straně a funkčnost závisí pouze na algoritmu, který je zodpovědný za ražbu a vracení kryptoměn zpět. Uživatelům stabilních mincí nehrozí žádné riziko a nepotřebují poskytovat další kolaterál, když cena kryptoměn klesá.

Vyřešil projekt AgeUSD všechny problémy, které mohou mít stabilní mince? Ne. Čas musí prokázat, že řešení je životaschopné a funguje v případě prudkého poklesu ceny.

Závěr

Stabilní mince nebudou v dohledné budoucnosti plně decentralizované. Vždy bude existovat závislost na Oracles, kteří poskytují směnné kurzy. Na druhou stranu je otázkou času, kdy budou Oracles spolehlivý a důvěryhodný. USD je často používán jako zdroj stability. USD je však inflační fiat měna, takže není uchovavatelem hodnoty. V budoucnu by bylo pravděpodobně možné použít koš aktiv k udržení stability. Může to být více stabilních fiat měn dohromady společně s jinými aktivy.

Pokud žijete v rozvinuté zemi, pravděpodobně nepotřebujete stabilní mince používat. Lidé v rozvojových zemích je však potřebují velmi a pravděpodobně je využijí, pokud k tomu dostanou příležitost. Cardano, Ergo a další platformy jsou postaveny tak, aby poskytovaly stabilní mince lidem, kteří je potřebují. Jedná se o druh funkcionality, která zvýší adopci smart contract platforem.

Přečtěte si celý článek: