🇨🇿 Ukradli L2 sítě Cardanu šanci na úspěch?

Pamatuji si dobu, kdy poplatky za Ethereum byly přemrštěné. Lidé je nebyli ochotni platit. Říkalo se, že lidé budou migrovat na Cardano a další platformy, protože to bude levnější a transakce budou rychlejší. To se částečně stalo. Někteří uživatelé však migrovali do mnoha druhých vrstev (L2) a zůstali v ekosystému Ethereum. Má DeFi na Cardano šanci proti stále rostoucímu počtu L2 sítí?

Druhé vrstvy zachránily Ethereum

Nízká škálovatelnost je problémem každého blockchainu a služby DeFi, protože poplatky mohou být vysoké a nepředvídatelné a nikdo si nemůže být jistý, kdy bude jeho transakce vypořádána. Síť mohou využívat pouze bohatí, kteří jsou ochotni zaplatit za místo v bloku. To brání adopci, zejména v chudých regionech.

Stále platí, že pokud nebudou decentralizované služby levné, rychlé a spolehlivé, nedočkáme se masového přijetí. K dnešnímu dni tým Ethereum nevyřešil problém s nízkou škálovatelností L1. To však nevadí, protože L2 sítě to zachránily.

Lidé si vzali své ETH a přešli na druhé vrstvy, které jim umožnily používat stejné nebo podobné služby, které byly dostupné na Ethereu. Uživatelská zkušenost byla úžasná. Transakce byly vyřízeny rychle a především levně. Velmi rychle se začalo objevovat mnoho konkurenčních druhých vrstev. Dnes jsou jich desítky a vsadím se, že jste o mnoha z nich nikdy neslyšeli. Ty největší jsou však všem dobře známé. Mají velký počet uživatelů a vysokou TVL.

Je pravděpodobné, že kdyby DeFi na Cardano existovalo o rok dříve, mělo by dnes více uživatelů a větší TVL. Historii však nelze změnit. Musíme se zamyslet nad tím, zda může ekosystém Cardano uspět v konkurenci velkého počtu L2.

Problémy L2s

L2 řeší škálovatelnost, ale na úkor decentralizace a bezpečnosti. Realita je taková, že většina L2 nedědí (nebo jen částečně) decentralizaci a zabezpečení z první vrstvy. Uživatelé vyměnili uživatelský komfort za funkce, které představují smysl blockchainového průmyslu.

Pokud se podíváte na seznam L2s a začnete jednu po druhé pečlivě zkoumat, možná najdete něco co se vám nebude líbit. Tedy pokud si jako autor textu myslíte, že decentralizace a bezpečnost jsou vlastnosti, které odlišují tento sektor od tradičního bankovního systému.

Týmy si samozřejmě problémy uvědomují a snaží se je řešit. L2 mohou být jednoho dne decentralizovanější a bezpečnější.

Pozitivní zprávou je, že v tuto chvíli nejsou žádné L2 připraveny na masové přijetí. Řešení decentralizace na druhé vrstvě je podstatně složitější problém než škálovatelnost. Nemyslím si, že L2 zásadně ohrožují úspěch Cardano. Navíc ani Cardano není v tuto chvíli schopno zpracovat tisíce transakcí za sekundu. Vidím to tak, že budoucnost je stále otevřená a nikdo nemá jistotu úspěchu. Vše se může zásadně změnit během 5-10 let.

V nadcházejících letech budou lidé pokračovat v migraci z jedné L2 do druhé. Mnoho L2 zmizí, protože je předběhne konkurence. Trochu to připomíná ICO mánii, kdy vznikalo mnoho projektů, ale dnes jich zbylo doslova pár.

L2 mají několik zásadních problémů, které je obtížné vyřešit.

Decentralizace musí probíhat na základě drahého zdroje. Může to být buď hash rate nebo coin. Teoreticky by to mohly být jiné zdroje, například místo na disku, ale to nechme stranou. L2 pravděpodobně budou mít své vlastní mince.

Decentralizace L2 na základě ETH je pravděpodobně nemožná, protože většina ETH bude na různých místech (včetně stakování ETH na L1) v ekosystému a jediná L2 by byla chráněna pouze malou částí celkového množství.

Je možné, že úspěšné L2 budou mít tendenci se odpojit od Etherea a zbavit se závislosti na něm. Samozřejmě bude záležet na tom, jak vyřeší vlastní decentralizaci a zabezpečení.

Ethereum se používá jako dobře zabezpečená vrstva dostupnosti dat a prováděcí vrstva. Jednoduše řečeno, L2 v podstatě provádějí některé operace mimo řetězec a používají Ethereum jako vrstvu, která je bezpečnější proti útokům. V mnoha případech však aktiva na L2 nejsou příliš dobře chráněna.

Dalším problémem L2 sítí je, že rozdělují uživatele a kapitál. Proto si myslím, že L2 nebude mnoho, ale přežije jen malý počet. Jejich tokeny mohou mít takovou hodnotu, že bude možné vybudovat vlastní síť uzlů a zajistit bezpečnost. K tomu jsme však ještě hodně daleko.

Samozřejmě je možné, že budou vyvinuty nějaké modely, které budou připomínat ekosystém Polkadot nebo Cosmos.

Je důležité si uvědomit, že existuje boj mezi L2 sítěmi o uživatele a kapitál. Nejde o to, že Ethereum soutěží s Cardano, ale o to, že v ekosystému Etherea probíhá bitva. Cardano lze vnímat jako další ekosystém, který je konkurencí, ale jaksi mimo Ethereum. To může být výhoda.

Boj mezi L2 v ekosystému Ethereum může být některými lidmi vnímán jako chaos. UX může mnoho lidí odradit. Když k tomu přidáte další aktuální rizika spojená s L2, může být lepší volbou použít DeFi na Cardano.

Osobně si myslím, že dobře škálovatelná L1 s rozvinutým ekosystémem DeFi je pro uživatele lepším řešením než L1 s mnoha L2 sítěmi, které mezi sebou bojují o uživatele a kapitál.

Uživatelé musí být schopni spolu jednoduše interagovat skrze jednu síť či technologii. To je základem budování velkého síťového efektu. Rozdělování uživatelů do různých podsítí v podstatě degraduje budování síťového efektu.

Navíc si myslím, že zásadní rozdíl mezi Cardano a Ethereum je účetní model, tj. UTxO vs. model založený na účtu. Účetní model má zásadní vliv na fungování virtuálního stroje Ethereum (EVM) a platformy Plutus.

Osobně jsem ztratil důvěru ani ne tak v Ethereum, ale hlavně v EVM, protože model provádění kontraktů je jedním z důvodů, proč je v ekosystému Ethereum tolik hacků. Proto si myslím, že boj mezi platformami není jen na úrovni škálovatelnosti, ale také na úrovni spolehlivosti a odolnosti vůči hackům.

Dají se vybudovat bezpečné L2s pokud k fungování potřebují EVM? To zatím nevíme.

Z L2 mám pocit, že problém s vysokými poplatky vyřešili jen dočasně tím, že zasílání transakcí a provádění SC probíhá off-chain. Off-chain operace jsou však stále závislé na existenci L1. Když se nad tím zamyslíte z širší perspektivy, zjistíte, že jde jen o snahu změnit celý model fungování Etherea. Ethereum není hotové a žádné L2 také ne. Týmy napříč ekosystémem hledají způsoby, jak dosáhnout decentralizace a vysoké škálovatelnosti. Původní návrh sítě se v podstatě mění.

Místo shardingu tým přechází na nový model. Není vůbec jisté, že je to dobrá volba.

Tým IOG staví něco podobného, s tím rozdílem, že se více zamyslel nad návrhem, aby se nemusel tak často měnit. Cardano bude velmi dobře škálovat na L1 a současně bude velké množství druhých vrstev. Ty ostatně existují již dnes.

Cílem je, aby centrem všeho dění zůstalo Cardano, neboť L1 je pro existenci L2s zcela zásadní. L1s budou existenčně závislé na poplatcích. L1 musí být ekonomicky udržitelné. L2s lze vnímat jak konkurenci pro L1s.

Závěr

Ethereum bylo historicky napřed a to se odráží v počtu uživatelů a TVL. Co se týče technologie a designu, IOG podle mě vede.

L2 zatím pomáhaly udržet uživatele v ekosystému Ethereum, ale to neznamená, že je konec. Ekosystém Ethereum má mnoho problémů s nízkou decentralizací L2 a velkým množstvím hacků. Pokud se to nevyřeší, má Cardano stále velkou šanci uspět u těch uživatelů, kteří vyžadují především decentralizaci a jistotu, že kvůli velkému množství hacků nepřijdou o peníze. L2 jsou matoucí a nováčci jim nemusí věřit. Pokud bude DeFi na Cardano dostupné prostřednictvím jediné peněženky a finanční operace budou transparentnější, může Cardano uspět mimo jiné díky přehlednějšímu UX.

Z dlouhodobé perspektivy je nutné myslet na security budget. Úspěch L2 nesmí ekonomicky ohrozit L1. Pro L2 může být ekonomicky výhodné zbavit se závislosti na L1.

Článek napsali Cardanians s podporou od Cexplorer.

Přečtěte si celý článek: https://cexplorer.io/article/did-second-layers-steal-cardano-s-chance-to-succeed